Left Banner
 
 

Run for Rick

Finish List

October 27, 2018


Finish Line Video


Results By Runners High


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69


5k Race

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time Pace
1 Tyler Dingfelder Spartansburg PA 247 M 1:30-39 19:24.0 6:15/M
2 Tom Yaple Union City PA 261 M 1:50-59 21:08.2 6:49/M
3 Michael Esser 269 M 1:40-49 23:17.2 7:31/M
4 Reuben Smith Union City PA 248 M 2:30-39 23:41.6 7:38/M
5 James Tobin Cambridge Springs PA 249 M 1:20-29 24:24.4 7:52/M
6 Timmy Scouten Union City PA 259 M 3:30-39 25:17.9 8:09/M
7 Rod Brest Meadville PA 244 M 1:70-99 25:35.7 8:15/M
8 Krista Morris Corry PA 240 F 1:30-39 25:47.7 8:19/M
9 Seth Brown Waterford PA 226 M 4:30-39 25:54.5 8:21/M
10 Ted Crowl Cambridge Springs PA 250 M 5:30-39 26:17.4 8:29/M
11 Desiree Davis Girard PA 262 F 1:50-59 28:58.4 9:21/M
12 Norm Maynard Spartansburg PA 251 M 2:50-59 30:32.4 9:51/M
13 Eric Bahle Columbus PA 223 M 2:40-49 31:09.1 10:03/M
14 Isaih Prather Spartansburg PA 252 M 1: 0-19 31:39.2 10:13/M
15 Lori Miller Union City PA 246 F 2:50-59 32:08.5 10:22/M
16 Ron Bennett Waterford PA 245 M 2:70-99 32:30.6 10:29/M
17 Melissa Bahle Columbus PA 224 F 1:40-49 34:19.0 11:04/M
18 Travis Jewell Corry PA 264 M 6:30-39 35:55.0 11:35/M
19 Liam Jewell Corry PA 266 M 2: 0-19 40:00.2 12:54/M
20 Dean Maynard Spartansburg PA 260 M 3:50-59 40:01.2 12:55/M
21 Cameron Jewell Corry PA 265 M 3: 0-19 42:22.1 13:40/M
22 Shiloh Zimmerman 272 F 1: 0-19 43:18.5 13:58/M
23 Sue Halfast Spartansburg PA 253 F 1:60-69 43:34.7 14:03/M
24 Melanie Reed 268 F 2:60-69 43:51.8 14:09/M
25 Lori Stockton Holley PA 241 F 3:60-69 44:09.1 14:15/M
26 Jenn Still Union City PA 258 F 2:40-49 46:30.3 15:00/M
27 Rod Skiff 270 M 1:60-69 47:07.4 15:12/M
28 Bill Burdette Elkview WV 227 M 3:70-99 47:10.9 15:13/M
29 Desiree Davis Girard PA. 230 F 3:50-59 48:20.1 15:35/M
30 Max Jewell Corry PA 267 M 4: 0-19 49:34.1 15:59/M
31 Jane Jewell Corry PA 263 F 3:40-49 50:46.3 16:23/M
32 Shelly McCray Union City PA 239 F 4:40-49 50:47.4 16:23/M
33 Aunt Jane Brown Union City PA 225 F 4:60-69 52:03.7 16:47/M
34 Cathy Sutter Guys Mills PA 242 F 5:60-69 54:09.3 17:28/M
35 Don Sutter Guys Mills PA 243 M 2:60-69 54:10.6 17:28/M
36 Denise Fralick Corry PA 256 F 5:40-49 56:18.4 18:10/M
37 Cacey Kent Union City PA 257 F 1:20-29 56:20.0 18:10/M
38 Bill Church Corry PA 254 M 4:50-59 1:00:15.3 19:26/M
39 Beaver Smith Corry PA 255 M 5:50-59 1:00:16.7 19:26/M
40 Dale Fralick Corry PA 233 M 4:70-99 1:00:18.4 19:27/M

5k Race

Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Shiloh Zimmerman 272 22   43:18.5 13:58/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Isaih Prather Spartansburg PA 252 14   31:39.2 10:13/M
2 Liam Jewell Corry PA 266 19 8:21.0 40:00.2 12:54/M
3 Cameron Jewell Corry PA 265 21 10:42.9 42:22.1 13:40/M
4 Max Jewell Corry PA 267 30 17:54.9 49:34.1 15:59/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Cacey Kent Union City PA 257 37   56:20.0 18:10/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 James Tobin Cambridge Springs PA 249 5   24:24.4 7:52/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Krista Morris Corry PA 240 8   25:47.7 8:19/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Tyler Dingfelder Spartansburg PA 247 1   19:24.0 6:15/M
2 Reuben Smith Union City PA 248 4 4:17.5 23:41.6 7:38/M
3 Timmy Scouten Union City PA 259 6 5:53.9 25:17.9 8:09/M
4 Seth Brown Waterford PA 226 9 6:30.5 25:54.5 8:21/M
5 Ted Crowl Cambridge Springs PA 250 10 6:53.3 26:17.4 8:29/M
6 Travis Jewell Corry PA 264 18 16:31.0 35:55.0 11:35/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Melissa Bahle Columbus PA 224 17   34:19.0 11:04/M
2 Jenn Still Union City PA 258 26 12:11.2 46:30.3 15:00/M
3 Jane Jewell Corry PA 263 31 16:27.3 50:46.3 16:23/M
4 Shelly McCray Union City PA 239 32 16:28.4 50:47.4 16:23/M
5 Denise Fralick Corry PA 256 36 21:59.4 56:18.4 18:10/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Michael Esser 269 3   23:17.2 7:31/M
2 Eric Bahle Columbus PA 223 13 7:51.9 31:09.1 10:03/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Desiree Davis Girard PA 262 11   28:58.4 9:21/M
2 Lori Miller Union City PA 246 15 3:10.1 32:08.5 10:22/M
3 Desiree Davis Girard PA. 230 29 19:21.7 48:20.1 15:35/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Tom Yaple Union City PA 261 2   21:08.2 6:49/M
2 Norm Maynard Spartansburg PA 251 12 9:24.2 30:32.4 9:51/M
3 Dean Maynard Spartansburg PA 260 20 18:53.0 40:01.2 12:55/M
4 Bill Church Corry PA 254 38 39:07.0 1:00:15.3 19:26/M
5 Beaver Smith Corry PA 255 39 39:08.5 1:00:16.7 19:26/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sue Halfast Spartansburg PA 253 23   43:34.7 14:03/M
2 Melanie Reed 268 24 0:17.0 43:51.8 14:09/M
3 Lori Stockton Holley PA 241 25 0:34.3 44:09.1 14:15/M
4 Aunt Jane Brown Union City PA 225 33 8:28.9 52:03.7 16:47/M
5 Cathy Sutter Guys Mills PA 242 34 10:34.5 54:09.3 17:28/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Rod Skiff 270 27   47:07.4 15:12/M
2 Don Sutter Guys Mills PA 243 35 7:03.1 54:10.6 17:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Rod Brest Meadville PA 244 7   25:35.7 8:15/M
2 Ron Bennett Waterford PA 245 16 6:54.8 32:30.6 10:29/M
3 Bill Burdette Elkview WV 227 28 21:35.2 47:10.9 15:13/M
4 Dale Fralick Corry PA 233 40 34:42.6 1:00:18.4 19:27/M