PINE RICHLAND vs MARS vs Shaler VARSITY BOYS
CHATHAM UNIVERSITY EDEN PARK
Sep. 24, 2018
Results by RUNHIGH.COM
Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.
Last updated Sep. 25, 2018 5:20 PM PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pine-Richland 34 3 4 5 9 13 14 15 19:08.8 1:44.1 2 Mars 35 2 6 7 8 12 16 18 19:13.4 1:46.6 3 Shaler Area 58 1 10 11 17 19 20 19:50.5 3:22.5 Individuals PLACE FINISHER TIME PACE 1. Pine-Richland 3 Victor Williams, So 18:24.7 5:56 4 Andrew Gallogly, Sr 18:29.0 5:58 5 Luke Zak, Sr 18:50.3 6:05 9 Luke Waltrip, Fr 19:50.8 6:24 13 Nick Labuda, Fr 20:08.8 6:30 14 Colby Ohlund, Fr 20:12.3 6:31 15 Quinn Pritchard, So 20:14.6 6:32 Total Time = 1:35:43.6 Total Places = 34 2. Mars 2 Zachary Leachman, Jr 18:19.1 5:55 6 John Zervos, Sr 18:52.5 6:05 7 Clayton Pfeifer, Jr 19:13.7 6:12 8 Dylan Becker, Jr 19:35.6 6:19 12 John Dunn, Fr 20:05.7 6:29 16 Jack Olshenske, Fr 20:18.5 6:33 18 Connor McChesney, Jr 20:55.4 6:45 Total Time = 1:36:06.6 Total Places = 35 3. Shaler Area 1 Dalton Kalbaugh, Jr 17:43.9 5:43 10 Ryan Paris, Fr 19:54.2 6:25 11 Tyler Paszkowski, Fr 20:00.9 6:27 17 Edwin Sheets, Sr 20:26.9 6:36 19 Noah Paszkowski, Sr 21:06.4 6:49 20 Jonathan Zang, So 23:33.6 7:36 Total Time = 1:39:12.3 Total Places = 58 TEAM PLACE SCORE FINISHER TIME PACE TEAM Top 1 1 Dalton Kalbaugh, Jr 17:43.9 5:43 Shaler Area 2 2 Zachary Leachman, Jr 18:19.1 5:55 Mars 3 3 Victor Williams, So 18:24.7 5:56 Pine-Richland 4 4 Andrew Gallogly, Sr 18:29.0 5:58 Pine-Richland
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
5 5 Luke Zak, Sr 18:50.3 6:05 Pine-Richland 6 6 John Zervos, Sr 18:52.5 6:05 Mars 7 7 Clayton Pfeifer, Jr 19:13.7 6:12 Mars 8 8 Dylan Becker, Jr 19:35.6 6:19 Mars 9 9 Luke Waltrip, Fr 19:50.8 6:24 Pine-Richland 10 10 Ryan Paris, Fr 19:54.2 6:25 Shaler Area 11 11 Tyler Paszkowski, Fr 20:00.9 6:27 Shaler Area 12 12 John Dunn, Fr 20:05.7 6:29 Mars 13 13 Nick Labuda, Fr 20:08.8 6:30 Pine-Richland 14 14 Colby Ohlund, Fr 20:12.3 6:31 Pine-Richland 15 15 Quinn Pritchard, So 20:14.6 6:32 Pine-Richland 16 16 Jack Olshenske, Fr 20:18.5 6:33 Mars 17 Dan Krill, Jr 20:26.6 6:36 Pine-Richland 18 17 Edwin Sheets, Sr 20:26.9 6:36 Shaler Area 19 Max Hudak, Jr 20:35.3 6:38 Pine-Richland 20 Anthony Hartwick, So 20:50.6 6:43 Pine-Richland 21 18 Connor McChesney, Jr 20:55.4 6:45 Mars 22 19 Noah Paszkowski, Sr 21:06.4 6:49 Shaler Area 23 Lucas Kuremsky, Fr 21:09.0 6:49 Mars 24 Connor Bird, Jr 21:16.6 6:52 Mars 25 Nick Brenner, Jr 21:19.1 6:53 Pine-RichlandPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
26 Logan Guise, Jr 21:59.1 7:06 Pine-Richland 27 Josh Lukez, Jr 22:02.0 7:06 Pine-Richland 28 Matt Fritz, Sr 22:06.6 7:08 Mars 29 Luke Farrar, Fr 22:21.0 7:13 Pine-Richland 30 Anuj Kaul, Fr 22:23.4 7:13 Mars 31 Grant Lloyd, Jr 22:49.2 7:22 Mars 32 Briar Wentling, Fr 22:58.4 7:25 Pine-Richland 33 20 Jonathan Zang, So 23:33.6 7:36 Shaler Area 34 Michael Robinson, Jr 24:12.4 7:49 Mars 35 Nate Gottschalk, Fr 24:30.0 7:54 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
36 Andrew Bowie, Fr 26:36.5 8:35 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
37 Nicholas Veneris, Fr 28:19.9 9:08 Mars 38 Nico Bruno, Sr 28:21.6 9:09 Mars 39 Noah Spurlock, Jr 28:55.1 9:20 Mars 40 Charles Biaku, Fr 30:55.1 9:58 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
41 Austin Lloyd, Jr 31:27.0 10:09 Mars 42 Alex Chipps, Sr 31:29.2 10:09 Mars 43 Aiden McCarty, Fr 33:26.0 10:47 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
44 Anthony Bruno, So 36:57.7 11:55 Mars 16 finishers among Men Under 2 5 finishers among Men 2 - 2 15 finishers among Men 3 - 3 8 finishers among Men 4 - 4 44 male finishers 0 female finishers 44 total finishers PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pine-Richland 27 2 3 4 8 10 11 12 19:08.8 1:44.1 2 Mars 28 1 5 6 7 9 13 14 19:13.4 1:46.6 TEAM PLACE SCORE FINISHER TIME PACE TEAM Top1 1 Zachary Leachman, Jr 18:19.1 5:55 Mars 2 2 Victor Williams, So 18:24.7 5:56 Pine-Richland 3 3 Andrew Gallogly, Sr 18:29.0 5:58 Pine-Richland
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
4 4 Luke Zak, Sr 18:50.3 6:05 Pine-Richland 5 5 John Zervos, Sr 18:52.5 6:05 Mars 6 6 Clayton Pfeifer, Jr 19:13.7 6:12 Mars 7 7 Dylan Becker, Jr 19:35.6 6:19 Mars 8 8 Luke Waltrip, Fr 19:50.8 6:24 Pine-Richland 9 9 John Dunn, Fr 20:05.7 6:29 Mars 10 10 Nick Labuda, Fr 20:08.8 6:30 Pine-Richland 11 11 Colby Ohlund, Fr 20:12.3 6:31 Pine-Richland 12 12 Quinn Pritchard, So 20:14.6 6:32 Pine-Richland 13 13 Jack Olshenske, Fr 20:18.5 6:33 Mars 14 14 Dan Krill, Jr 20:26.6 6:36 Pine-Richland 15 15 Max Hudak, Jr 20:35.3 6:38 Pine-Richland 16 16 Anthony Hartwick, So 20:50.6 6:43 Pine-Richland 17 17 Connor McChesney, Jr 20:55.4 6:45 Mars 18 18 Lucas Kuremsky, Fr 21:09.0 6:49 Mars 19 19 Connor Bird, Jr 21:16.6 6:52 Mars 20 20 Nick Brenner, Jr 21:19.1 6:53 Pine-RichlandPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
21 21 Logan Guise, Jr 21:59.1 7:06 Pine-Richland 22 22 Josh Lukez, Jr 22:02.0 7:06 Pine-Richland 23 23 Matt Fritz, Sr 22:06.6 7:08 Mars 24 24 Luke Farrar, Fr 22:21.0 7:13 Pine-Richland 25 25 Anuj Kaul, Fr 22:23.4 7:13 Mars 26 26 Grant Lloyd, Jr 22:49.2 7:22 Mars 27 27 Briar Wentling, Fr 22:58.4 7:25 Pine-Richland 28 28 Michael Robinson, Jr 24:12.4 7:49 Mars 29 29 Nate Gottschalk, Fr 24:30.0 7:54 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
30 30 Andrew Bowie, Fr 26:36.5 8:35 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
31 31 Nicholas Veneris, Fr 28:19.9 9:08 Mars 32 32 Nico Bruno, Sr 28:21.6 9:09 Mars 33 33 Noah Spurlock, Jr 28:55.1 9:20 Mars 34 34 Charles Biaku, Fr 30:55.1 9:58 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
35 35 Austin Lloyd, Jr 31:27.0 10:09 Mars 36 36 Alex Chipps, Sr 31:29.2 10:09 Mars 37 37 Aiden McCarty, Fr 33:26.0 10:47 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
38 38 Anthony Bruno, So 36:57.7 11:55 Mars 14 finishers among Men Under 2 4 finishers among Men 2 - 2 14 finishers among Men 3 - 3 6 finishers among Men 4 - 4 38 male finishers 0 female finishers 38 total finishers PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Mars 22 2 3 4 5 8 9 11 19:13.4 1:46.6 2 Shaler Area 36 1 6 7 10 12 13 19:50.5 3:22.5 TEAM PLACE SCORE FINISHER TIME PACE TEAM Top1 1 Dalton Kalbaugh, Jr 17:43.9 5:43 Shaler Area 2 2 Zachary Leachman, Jr 18:19.1 5:55 Mars
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
3 3 John Zervos, Sr 18:52.5 6:05 Mars 4 4 Clayton Pfeifer, Jr 19:13.7 6:12 Mars 5 5 Dylan Becker, Jr 19:35.6 6:19 Mars 6 6 Ryan Paris, Fr 19:54.2 6:25 Shaler Area 7 7 Tyler Paszkowski, Fr 20:00.9 6:27 Shaler Area 8 8 John Dunn, Fr 20:05.7 6:29 Mars 9 9 Jack Olshenske, Fr 20:18.5 6:33 Mars 10 10 Edwin Sheets, Sr 20:26.9 6:36 Shaler Area 11 11 Connor McChesney, Jr 20:55.4 6:45 Mars 12 12 Noah Paszkowski, Sr 21:06.4 6:49 Shaler Area 13 13 Lucas Kuremsky, Fr 21:09.0 6:49 Mars 14 14 Connor Bird, Jr 21:16.6 6:52 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
15 15 Matt Fritz, Sr 22:06.6 7:08 Mars 16 16 Anuj Kaul, Fr 22:23.4 7:13 Mars 17 17 Grant Lloyd, Jr 22:49.2 7:22 Mars 18 18 Jonathan Zang, So 23:33.6 7:36 Shaler Area 19 19 Michael Robinson, Jr 24:12.4 7:49 Mars 20 20 Nate Gottschalk, Fr 24:30.0 7:54 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
21 21 Andrew Bowie, Fr 26:36.5 8:35 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
22 22 Nicholas Veneris, Fr 28:19.9 9:08 Mars 23 23 Nico Bruno, Sr 28:21.6 9:09 Mars 24 24 Noah Spurlock, Jr 28:55.1 9:20 Mars 25 25 Charles Biaku, Fr 30:55.1 9:58 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
26 26 Austin Lloyd, Jr 31:27.0 10:09 Mars 27 27 Alex Chipps, Sr 31:29.2 10:09 Mars 28 28 Aiden McCarty, Fr 33:26.0 10:47 MarsPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
29 29 Anthony Bruno, So 36:57.7 11:55 Mars 11 finishers among Men Under 2 2 finishers among Men 2 - 2 10 finishers among Men 3 - 3 6 finishers among Men 4 - 4 29 male finishers 0 female finishers 29 total finishers PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pine-Richland 22 2 3 4 5 8 9 10 19:08.8 1:44.1 2 Shaler Area 37 1 6 7 11 12 13 19:50.5 3:22.5 TEAM PLACE SCORE FINISHER TIME PACE TEAM Top1 1 Dalton Kalbaugh, Jr 17:43.9 5:43 Shaler Area 2 2 Victor Williams, So 18:24.7 5:56 Pine-Richland 3 3 Andrew Gallogly, Sr 18:29.0 5:58 Pine-Richland
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
4 4 Luke Zak, Sr 18:50.3 6:05 Pine-Richland 5 5 Luke Waltrip, Fr 19:50.8 6:24 Pine-Richland 6 6 Ryan Paris, Fr 19:54.2 6:25 Shaler Area 7 7 Tyler Paszkowski, Fr 20:00.9 6:27 Shaler Area 8 8 Nick Labuda, Fr 20:08.8 6:30 Pine-Richland 9 9 Colby Ohlund, Fr 20:12.3 6:31 Pine-Richland 10 10 Quinn Pritchard, So 20:14.6 6:32 Pine-Richland 11 11 Dan Krill, Jr 20:26.6 6:36 Pine-Richland 12 12 Edwin Sheets, Sr 20:26.9 6:36 Shaler Area 13 13 Max Hudak, Jr 20:35.3 6:38 Pine-Richland 14 14 Anthony Hartwick, So 20:50.6 6:43 Pine-Richland 15 15 Noah Paszkowski, Sr 21:06.4 6:49 Shaler Area 16 16 Nick Brenner, Jr 21:19.1 6:53 Pine-RichlandPace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top
17 17 Logan Guise, Jr 21:59.1 7:06 Pine-Richland 18 18 Josh Lukez, Jr 22:02.0 7:06 Pine-Richland 19 19 Luke Farrar, Fr 22:21.0 7:13 Pine-Richland 20 20 Briar Wentling, Fr 22:58.4 7:25 Pine-Richland 21 21 Jonathan Zang, So 23:33.6 7:36 Shaler Area 7 finishers among Men Under 2 4 finishers among Men 2 - 2 6 finishers among Men 3 - 3 4 finishers among Men 4 - 4 21 male finishers 0 female finishers 21 total finishers
Return to home page.