Left Banner
 
 

Big Fish Triathlon

Age Group Results

June 16, 2018


Results By the Runner's High


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Little Fish

Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 4 Desiree Terella Fairview PA 227 30 1 5:51.40 23:24/M 0:53.55 1 37:01.00 21.9mph 0:38.20 1 19:58.15 6:26/M   1:04:22.30
2 10 Ally Meehan Allison Park PA 257 18 2 6:19.60 25:16/M 0:28.10 2 38:50.90 20.9mph 0:28.35 2 21:54.65 7:04/M 3:39.30 1:08:01.60
3 15 Cheryl Burns Jamestown NY 226 57 3 7:02.95 28:08/M 0:56.60 3 38:57.90 20.8mph 0:44.50 3 23:11.60 7:29/M 6:31.25 1:10:53.55
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 1 Mathew McClellan Saegertown PA 263 33 1 7:44.70 30:56/M 0:44.65 2 32:32.05 24.9mph 0:33.90 1 17:53.05 5:46/M   59:28.35
2 2 Kevin Webber Edinboro PA 269 39 2 7:47.35 31:08/M 0:46.45 3 34:20.70 23.6mph 0:46.45 2 18:28.20 5:57/M 2:40.80 1:02:09.15
3 3 Turner Boone Geneseo NY 229 47 3 8:48.50 35:12/M 0:30.25 1 32:03.45 25.3mph 0:39.65 3 20:46.60 6:42/M 3:20.10 1:02:48.45
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 15 Cheryl Burns Jamestown NY 226 57 1 7:02.95 28:08/M 0:56.60 1 38:57.90 20.8mph 0:44.50 1 23:11.60 7:29/M   1:10:53.55
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 3 Turner Boone Geneseo NY 229 47 1 8:48.50 35:12/M 0:30.25 1 32:03.45 25.3mph 0:39.65 1 20:46.60 6:42/M   1:02:48.45
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 24 Lindsay Sanger Sinking Spring PA 212 19 1 6:48.45 27:12/M 2:24.60 1 44:45.55 18.1mph 0:41.05 1 20:08.55 6:30/M   1:14:48.20
2 83 Sarah Lefford Gerry NY 295 19 2 14:45.55 59:00/M 1:10.80 2 1:23:44.30 9.67mph 2:07.55 2 28:00.70 9:02/M 55:00.70 2:09:48.90
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 13 Wade Clark Meadville PA 249 18 1 6:57.85 27:48/M 0:50.00 1 39:53.85 20.3mph 0:28.60 2 21:28.40 6:55/M   1:09:38.70
2 26 Collin Barmore Gerry NY 216 18 2 8:13.90 32:52/M 4:18.70 2 43:08.65 18.8mph 2:06.25 1 17:57.90 5:47/M 6:06.70 1:15:45.40
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 42 Abbey Hens Lake View NY 261 21 2 8:01.40 32:04/M 2:09.00 1 48:07.35 16.8mph 0:42.70 1 25:11.70 8:07/M   1:24:12.15
2 64 Anna Obrien Jamestown NY 214 20 1 7:40.65 30:40/M 2:11.00 2 50:20.10 16.1mph 1:25.65 2 30:16.75 9:46/M 7:42.00 1:31:54.15
3 74 Emily Kulesza Erie PA 281 23 3 10:06.85 40:24/M 2:56.50 3 53:39.55 15.1mph 1:18.75 3 32:51.80 10:36/M 16:41.30 1:40:53.45
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 6 Christian Edborg 291 21 2 8:00.15 32:00/M 1:25.10 2 38:49.80 20.9mph 0:20.95 1 17:30.40 5:39/M   1:06:06.40
2 8 Patrick Walsh Lakewood NY 290 21 3 8:03.25 32:12/M 0:54.40 1 36:39.55 22.1mph 0:49.00 3 20:34.70 6:38/M 0:54.50 1:07:00.90
3 9 Norman F Stark Erie PA 279 22 1 6:22.55 25:28/M 0:50.20 3 39:38.35 20.4mph 1:00.55 2 20:08.25 6:30/M 1:53.50 1:07:59.90
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 36 Emily Roberts Brooklyn OH 209 27 1 6:59.05 27:56/M 2:34.50 1 44:07.30 18.4mph 1:50.70 1 24:59.20 8:04/M   1:20:30.75
2 52 Rebecca Keim Erie PA 204 27 2 8:58.70 35:52/M 2:29.65 2 49:11.30 16.5mph 1:15.95 3 26:21.60 8:30/M 7:46.45 1:28:17.20
3 53 Julie Eberly Lancaster PA 208 26 3 9:26.55 37:44/M 1:50.35 3 51:02.30 15.9mph 1:14.15 2 25:03.40 8:05/M 8:06.00 1:28:36.75
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 16 Martin Roberts Brooklyn OH 207 27 2 8:50.15 35:20/M 1:22.20 1 37:21.50 21.7mph 1:25.45 1 21:54.90 7:04/M   1:10:54.20
2 46 Michael Anthony Erie PA 213 28 3 13:53.95 55:32/M 2:56.85 2 40:55.95 19.8mph 1:24.80 2 27:24.00 8:50/M 15:41.35 1:26:35.55
3 57 Tim O'Brien Jamestown NY 288 28 1 7:53.90 31:32/M 2:27.45 3 46:34.90 17.4mph 1:42.90 3 31:23.85 10:07/M 19:08.80 1:30:03.00
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 81 Katie Sullivan Washington DC 272 30 1 14:03.30 56:12/M 2:49.10 1 59:14.50 13.7mph 2:34.10 1 43:06.85 13:54/M   2:01:47.85
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 7 Brian Goldsmith Buffalo NY 255 32 1 7:36.85 30:24/M 1:40.35 1 37:04.30 21.9mph 0:55.75 1 19:21.60 6:15/M   1:06:38.85
2 25 Ryan Grove Pittsburgh PA 284 30 2 8:56.60 35:44/M 1:00.85 2 41:43.40 19.4mph 1:04.10 2 22:08.95 7:08/M 8:15.05 1:14:53.90
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 19 Stephanie Montgomery Erie PA 252 37 1 8:20.80 33:20/M 1:02.85 1 39:15.55 20.6mph 0:52.35 1 22:28.05 7:15/M   1:11:59.60
2 61 Debra Stroiney Erie PA 251 39 2 9:57.00 39:48/M 1:44.15 2 48:33.60 16.7mph 1:14.50 2 29:09.95 9:24/M 18:39.60 1:30:39.20
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 12 Shane Littler Moon Township PA 292 35 1 6:52.45 27:28/M 0:42.90 1 37:23.55 21.7mph 0:38.60 1 22:54.65 7:23/M   1:08:32.15
2 63 Brady Butler Canonsburg PA 237 38 2 8:21.40 33:24/M 2:03.25 2 53:13.20 15.2mph 1:27.50 2 26:16.25 8:28/M 22:49.45 1:31:21.60
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 30 Julie Cullen Erie PA 293 40 1 6:58.20 27:52/M 1:23.40 3 44:29.20 18.2mph 1:10.80 1 23:20.55 7:32/M   1:17:22.15
2 32 Sara Mehler Meadville PA 286 40 2 9:45.70 39:00/M 1:32.60 1 43:00.00 18.8mph 0:42.60 2 23:22.15 7:32/M 1:00.90 1:18:23.05
3 39 Nicole Floss Clarence NY 219 41 4 10:25.65 41:40/M 1:35.80 2 43:02.70 18.8mph 1:24.40 4 26:12.70 8:27/M 5:19.10 1:22:41.25
4 48 Cheryl Drazina Meadville PA 239 44 3 10:10.75 40:40/M 2:11.55 5 45:41.70 17.7mph 1:46.55 5 27:05.45 8:44/M 9:33.85 1:26:56.00
5 51 Sara Oakes Meadville PA 276 41 5 12:06.15 48:24/M 2:55.05 4 45:24.40 17.8mph 1:09.95 3 25:28.50 8:13/M 9:41.90 1:27:04.05
6 75 Sherri Rater Sherman NY 270 42 6 19:03.40 76:12/M         6 1:21:57.58 4:56/M 23:38.83 1:41:00.98
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 18 Corey Barbato Edinboro PA 283 40 3 8:40.50 34:40/M 1:06.15 1 37:11.40 21.8mph 0:48.85 2 23:56.10 7:43/M   1:11:43.00
2 22 Darrell Weaver Erie PA 205 41 1 7:59.40 31:56/M 1:41.15 2 39:19.40 20.6mph 0:42.60 1 23:53.70 7:42/M 1:53.25 1:13:36.25
3 47 Gabriel Engel New Brighton PA 264 42 5 11:40.90 46:40/M 2:42.60 3 43:09.05 18.8mph 1:33.35 4 27:41.80 8:56/M 15:04.70 1:26:47.70
4 55 Robert Du Bois Deerfield Beach FL 271 40 2 8:38.95 34:32/M 2:15.90 4 46:17.60 17.5mph 2:08.55 5 29:38.80 9:34/M 17:16.80 1:28:59.80
5 62 Edward Stafford Pittsburgh PA 242 42 6 12:33.65 50:12/M 2:59.15 5 46:29.90 17.4mph 3:01.55 3 26:17.35 8:29/M 19:38.60 1:31:21.60
6 80 Aaron Dunlap Jamestown NY 201 42 4 9:20.05 37:20/M 4:40.80 6 1:03:09.30 12.8mph 2:10.55 6 39:43.40 12:49/M 47:21.10 1:59:04.10
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 20 Liz Bugbee North East PA 248 46 1 7:00.10 28:00/M 1:29.15 1 40:16.30 20.1mph 0:56.00 1 22:43.55 7:20/M   1:12:25.10
2 65 Jennifer Davis Fredonia NY 246 45 2 9:41.45 38:44/M 1:58.60 2 52:18.70 15.5mph 1:20.90 2 26:46.00 8:38/M 19:40.55 1:32:05.65
3 69 Stephanie Wright Jamestown NY 240 49 3 10:59.00 43:56/M 2:14.05 3 52:33.55 15.4mph 1:38.45 3 28:20.90 9:08/M 23:20.85 1:35:45.95
4 72 Sherry Sanger Sinking Spring PA 211 48 6 12:44.10 50:56/M 3:10.25 5 53:02.50 15.3mph 0:35.60 4 29:02.00 9:22/M 26:09.35 1:38:34.45
5 76 Lori Randles Williamsville NY 220 47 5 11:18.15 45:12/M 2:57.40 4 52:41.35 15.4mph 2:38.00 6 34:04.10 10:59/M 31:13.90 1:43:39.00
6 77 Constance Minnich Sinclairville NY 215 45 4 11:07.20 44:28/M 2:12.15 6 58:40.90 13.8mph 0:46.50 5 32:54.75 10:37/M 33:16.40 1:45:41.50
7 82 Rachel Bly Grinnell IA 282 47 7 15:04.45 60:16/M 3:12.20 7 1:01:13.80 13.2mph 0:54.80 7 41:23.85 13:21/M 49:24.00 2:01:49.10
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 14 Travis Faulkner Bradford PA 232 47 1 8:43.75 34:52/M 1:32.85 2 39:06.50 20.7mph 0:42.50 1 20:06.55 6:29/M   1:10:12.15
2 28 Ken Davenport Fairview Park OH 234 45 2 9:08.05 36:32/M 1:44.10 3 40:31.90 20.0mph 1:09.65 2 24:15.50 7:49/M 6:37.05 1:16:49.20
3 38 Brian Haines Warren PA 275 48 5 13:08.00 52:32/M 1:36.00 1 37:28.70 21.6mph 2:03.70 4 28:15.15 9:07/M 12:19.40 1:22:31.55
4 44 Randy Kulesza Erie PA 250 45 3 9:47.75 39:08/M 1:39.00 5 49:22.70 16.4mph 0:55.00 3 24:28.80 7:54/M 16:01.10 1:26:13.25
5 45 Christopher Colburn Lakewood NY 278 46 4 10:11.30 40:44/M 1:32.25 4 43:13.15 18.7mph 1:01.75 5 30:29.65 9:50/M 16:15.95 1:26:28.10
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 31 Ronna Puskar Pittsburgh PA 228 50 3 10:13.85 40:52/M 1:32.35 2 42:51.80 18.9mph 0:43.55 1 22:15.90 7:11/M   1:17:37.45
2 37 Leann Parmenter North East PA 225 52 4 10:24.60 41:36/M 1:53.90 1 42:22.20 19.1mph 0:55.65 2 26:22.25 8:30/M 4:21.15 1:21:58.60
3 43 Donna Newhart Rochester NY 221 53 5 10:30.95 42:00/M 1:53.85 4 45:40.30 17.7mph 0:53.65 3 27:11.85 8:46/M 8:33.15 1:26:10.60
4 58 Anne Dolce Jamestown NY 247 54 2 9:33.65 38:12/M 1:51.30 3 44:54.45 18.0mph 1:21.95 7 32:24.55 10:27/M 12:28.45 1:30:05.90
5 60 Christina Fuhrman Erie PA 268 50 1 7:49.90 31:16/M 2:16.40 7 48:34.95 16.7mph 2:25.20 5 29:19.20 9:27/M 12:48.20 1:30:25.65
6 67 Shelly Wells Ashville NY 206 53 6 12:31.35 50:04/M 3:32.20 6 48:34.15 16.7mph 1:40.40 4 27:38.35 8:55/M 16:19.00 1:33:56.45
7 71 Beth Wimer Meadville PA 238 53 7 14:28.45 57:52/M 2:26.40 5 46:34.20 17.4mph 1:24.50 6 31:33.25 10:11/M 18:49.35 1:36:26.80
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 11 Matt Meehan Allison Park PA 258 54 2 7:27.10 29:48/M 0:41.20 1 35:46.70 22.6mph 0:47.25 1 23:27.25 7:34/M   1:08:09.50
2 21 Christopher Sanzo Allegany NY 262 50 1 7:22.25 29:28/M 0:58.10 2 38:39.70 21.0mph 0:33.90 4 25:10.60 8:07/M 4:35.05 1:12:44.55
3 29 Rich Shaffer Meadville PA 260 53 3 9:00.25 36:00/M 1:15.20 4 40:18.10 20.1mph 1:33.15 3 25:02.20 8:05/M 8:59.40 1:17:08.90
4 34 Michael Anthony Erie PA 224 54 5 11:34.00 46:16/M 1:30.70 3 39:24.65 20.6mph 0:56.80 5 25:33.40 8:15/M 10:50.05 1:18:59.55
5 50 Tim Overbeck Jamestown NY 245 52 6 12:48.45 51:12/M 3:53.40 5 43:28.00 18.6mph 1:58.20 2 24:54.85 8:02/M 18:53.40 1:27:02.90
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 59 Kate Eckendorf Fairview PA 274 55 1 9:28.70 37:52/M 2:09.55 1 46:58.30 17.2mph 2:36.70 2 29:04.85 9:23/M   1:30:18.10
2 68 Jeanne Bacon Mercer PA 254 58 2 11:05.80 44:20/M 2:39.20 3 52:11.40 15.5mph 1:07.90 1 28:30.40 9:12/M 5:16.60 1:35:34.70
3 73 Catherine Campbell Currier Toledo IA 285 59 3 13:00.65 52:00/M 2:20.90 2 49:08.55 16.5mph 1:45.80 3 33:24.10 10:46/M 9:21.90 1:39:40.00
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 27 Joe Eckendorf Fairview PA 273 56 2 9:54.90 39:36/M 1:57.45 3 42:28.45 19.1mph 1:02.45 1 20:47.90 6:42/M   1:16:11.15
2 35 Steve Strickland Lakewood NY 289 55 3 13:46.55 55:04/M 2:46.40 1 38:50.05 20.9mph 1:10.00 2 23:39.85 7:38/M 4:01.70 1:20:12.85
3 41 David Hens Lake View NY 259 56 1 9:17.45 37:08/M 1:59.80 4 42:57.05 18.9mph 1:12.90 4 28:27.25 9:11/M 7:43.30 1:23:54.45
4 56 John Ludwig New Brighton PA 222 57 5 18:07.65 72:28/M 2:19.20 2 41:28.95 19.5mph 1:25.75 3 25:58.65 8:23/M 13:09.05 1:29:20.20
5 78 Martin Erazo Orchard Park NY 210 56 4 16:18.65 65:12/M 6:49.30 5 58:13.70 13.9mph 2:40.90 5 30:00.60 9:41/M 37:52.00 1:54:03.15
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 49 Gretchen Myers Meadville PA 253 62 1 8:37.80 34:28/M 2:04.35 2 47:44.25 17.0mph 0:43.35 1 27:47.25 8:58/M   1:26:57.00
2 66 Vivian Plats Ashtabula OH 223 62 2 9:34.75 38:16/M 2:00.00 1 44:43.45 18.1mph 1:40.65 2 35:39.10 11:30/M 6:40.95 1:33:37.95
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 17 Mike Durlin Girard PA 256 63 3 9:18.60 37:12/M 1:28.95 1 36:35.70 22.1mph 1:08.80 1 22:41.50 7:19/M   1:11:13.55
2 23 Ray Dworakowski Girard PA 244 63 2 9:04.60 36:16/M 1:06.15 2 40:07.00 20.2mph 0:50.50 3 23:17.05 7:31/M 3:11.75 1:14:25.30
3 33 John Mead Fairview PA 233 60 4 9:22.60 37:28/M 0:57.25 3 41:30.10 19.5mph 1:00.40 5 25:52.60 8:21/M 7:29.40 1:18:42.95
4 40 Timothy Meyer Mckean PA 287 60 1 8:58.00 35:52/M 2:09.00 4 46:04.05 17.6mph 0:46.65 4 25:11.20 8:07/M 11:55.35 1:23:08.90
5 54 Jeff Carlson Jamestown NY 243 64 5 12:38.05 50:32/M 3:58.40 5 47:07.40 17.2mph 1:58.15 2 22:56.05 7:24/M 17:24.50 1:28:38.05
6 79 Don Blowey Buffalo NY 277 62 6 16:20.50 65:20/M 6:45.90 6 58:14.05 13.9mph 2:41.50 6 30:01.50 9:41/M 42:49.90 1:54:03.45
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 84 Carol Samuelson Ashville NY 265 65 1 18:01.95 72:04/M 4:34.45 1 1:03:53.10 12.7mph 1:35.85 1 42:22.15 13:40/M   2:10:27.50
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 5 Philip Friedman Erie PA 218 65 1 6:45.35 27:00/M 0:55.05 1 36:01.55 22.5mph 0:38.20 1 20:26.15 6:35/M   1:04:46.30
2 70 David Staples Cochranton PA 231 65 2 15:50.45 63:20/M 4:07.60 2 45:13.90 17.9mph 1:50.45 2 28:49.00 9:18/M 31:05.10 1:35:51.40
 
Top

Female 70 and Over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Back Time
1 85 Marcia De La Cerda Lakewood NY 241 74 1 15:41.80 62:44/M 5:24.15 1 1:02:14.60 13.0mph 2:51.80 1 44:18.70 14:17/M   2:10:31.05