PREP 4 PITT SERIES RACE 1-TROUT ISLAND TROMP

SHARPSVILLE, PA

Feb. 3, 2018

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

                                            Last updated Feb. 8, 2018 6:20 PM
             CLASS    
  ID#  PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE

    8     1       Matthew Beveridge, 17, Meadville, PA       29:44    6:28
   42     2       Jason McDowell, 26, Kinsman, OH            30:24    6:36
   15     3       S Mark Courtney, 62, Grove City, PA        31:33    6:52
    5     4    1  Douglas Basinski, 47, Pittsburgh, PA       31:42    6:53
   48     5    1  Ed Masta, 55                               32:07    6:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

49 6 1 David Snyder, 39 32:16 7:01 14 7 2 Craig Caylor, 44, New Castle, PA 33:13 7:13 3 8 2 John Armstrong, 52, Grove City, PA 33:22 7:15 24 9 3 Dale Johnston, 46, Mercer, PA 33:38 7:19 38 10 4 Tim Sloan, 49, Grove City, PA 33:43 7:20 30 11 5 Steve Nichols, 46 34:09 7:25 44 12 Dorothy Cerroni, 54*, Sharon, PA 35:16 7:40 9 13 6 John Black, 48, Sharon, PA 35:56 7:49
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

27 14 3 Gerry Kielar, 53, Erie, PA 36:58 8:02 46 15 Sandra Onofray, 62* 37:41 8:11 39 16 Maggie Sponseller, 32*, West Middlesex, PA 38:03 8:16 35 17 2 Lee Sham, 30, Hubbard, OH 38:26 8:21 13 18 1 Stephanne Burns, 44*, Conneaut Lake, PA 39:52 8:40 17 19 2 Jaime Engstrom, 40*, Greenville, PA 39:52 8:40 21 20 7 Cory Gibson, 40, Atwater, OH 40:35 8:49 28 21 1 Jim Lakin, 68, Grove City, PA 40:46 8:52 22 22 4 Doug Heverly, 51, Greenville, PA 40:48 8:52 50 23 8 Charlie McQuillan, 48 41:03 8:55 25 24 1 Grace Johnston, 13*, Mercer, PA 41:15 8:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

37 25 3 Kelly Sires, 43*, Kennerdell, PA 42:27 9:14 6 26 1 Isaac Bennefield, 15, Sandy Lake, PA 42:34 9:15 29 27 1 Rhonda Maloney, 51*, Cranberry Twp, PA 42:40 9:17 36 28 1 Mariah Shannon, 39*, Conneaut Lake, PA 42:48 9:18 51 29 9 Anthony Boninsegna, 47 43:22 9:26 40 30 2 Tony Sunseri, 69, Grove City, PA 43:24 9:26 10 31 1 Renee Bodden, 60*, Canfield, OH 43:31 9:28 2 32 10 John Anthony, 40, Meadville, PA 43:42 9:30 1 33 2 Amanda Anthony, 38*, Meadville, PA 43:42 9:30 31 34 4 Lynda Pitzer, 44*, New Castle, PA 43:52 9:32 18 35 3 Julie Ferringer, 37*, Utica, PA 44:07 9:35 11 36 3 Randy Brown, 60, Hermitage, PA 44:21 9:38 33 37 2 Dottie Quillen, 55*, Stoneboro, PA 44:53 9:45 45 38 5 Jennifer Decker, 47* 45:28 9:53
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

20 39 3 Kelly Gheres, 58*, Edinboro, PA 46:00 10:00 32 40 6 Sheila Porterfield, 43*, West Middlesex, PA 47:10 10:15 12 41 4 Connie Burkhardt, 52*, Polk, PA 47:10 10:15 16 42 4 Ashley Donofrio, 30*, Sharpsville, PA 50:13 10:55 23 43 5 Nicole Jennings, 33*, Hermitage, PA 50:13 10:55
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

26 44 2 Kathy Jones, 61*, Greenville, PA 52:14 11:21 4 45 5 Cindy Barnes, 55*, Hermitage, PA 52:51 11:29
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

47 46 3 Sally Armstrong, 60* 1:05:52 14:19
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

43 47 6 Melinda Rostron, 53*, Jamestown, PA 1:11:29 15:32
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

34 48 7 Vicki Schooley, 57*, Mercer, PA 1:15:13 16:21 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 1 finishers among Men Under 20 2 finishers among Men 30 - 39 10 finishers among Men 40 - 49 4 finishers among Men 50 - 59 3 finishers among Men 60 & Up 1 finishers among Women Under 20 5 finishers among Women 30 - 39 6 finishers among Women 40 - 49 7 finishers among Women 50 - 59 3 finishers among Women 60 & Up 26 male finishers 22 female finishers 48 total finishers CLASS ID# PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 8 1 1 Matthew Beveridge, 17, Meadville, PA 29:44 6:28 42 2 2 Jason McDowell, 26, Kinsman, OH 30:24 6:36 15 3 3 S Mark Courtney, 62, Grove City, PA 31:33 6:52 Open Women 44 1 1 Dorothy Cerroni, 54, Sharon, PA 35:16 7:40 46 2 2 Sandra Onofray, 62 37:41 8:11 39 3 3 Maggie Sponseller, 32, West Middlesex, PA 38:03 8:16 CLASS ID# PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men Under 20 6 19 1 Isaac Bennefield, 15, Sandy Lake, PA 42:34 9:15 Men 30 - 39 49 6 1 David Snyder, 39 32:16 7:01 35 14 2 Lee Sham, 30, Hubbard, OH 38:26 8:21 Men 40 - 49 5 4 1 Douglas Basinski, 47, Pittsburgh, PA 31:42 6:53 14 7 2 Craig Caylor, 44, New Castle, PA 33:13 7:13 24 9 3 Dale Johnston, 46, Mercer, PA 33:38 7:19 38 10 4 Tim Sloan, 49, Grove City, PA 33:43 7:20 30 11 5 Steve Nichols, 46 34:09 7:25 9 12 6 John Black, 48, Sharon, PA 35:56 7:49 21 15 7 Cory Gibson, 40, Atwater, OH 40:35 8:49 50 18 8 Charlie McQuillan, 48 41:03 8:55 51 20 9 Anthony Boninsegna, 47 43:22 9:26 2 22 10 John Anthony, 40, Meadville, PA 43:42 9:30 Men 50 - 59 48 5 1 Ed Masta, 55 32:07 6:59 3 8 2 John Armstrong, 52, Grove City, PA 33:22 7:15 27 13 3 Gerry Kielar, 53, Erie, PA 36:58 8:02 22 17 4 Doug Heverly, 51, Greenville, PA 40:48 8:52 Men 60 & Up 28 16 1 Jim Lakin, 68, Grove City, PA 40:46 8:52 40 21 2 Tony Sunseri, 69, Grove City, PA 43:24 9:26 11 23 3 Randy Brown, 60, Hermitage, PA 44:21 9:38 CLASS ID# PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women Under 20 25 6 1 Grace Johnston, 13, Mercer, PA 41:15 8:58 Women 30 - 39 36 9 1 Mariah Shannon, 39, Conneaut Lake, PA 42:48 9:18 1 11 2 Amanda Anthony, 38, Meadville, PA 43:42 9:30 18 13 3 Julie Ferringer, 37, Utica, PA 44:07 9:35 16 19 4 Ashley Donofrio, 30, Sharpsville, PA 50:13 10:55 23 20 5 Nicole Jennings, 33, Hermitage, PA 50:13 10:55 Women 40 - 49 13 4 1 Stephanne Burns, 44, Conneaut Lake, PA 39:52 8:40 17 5 2 Jaime Engstrom, 40, Greenville, PA 39:52 8:40 37 7 3 Kelly Sires, 43, Kennerdell, PA 42:27 9:14 31 12 4 Lynda Pitzer, 44, New Castle, PA 43:52 9:32 45 15 5 Jennifer Decker, 47 45:28 9:53 32 17 6 Sheila Porterfield, 43, West Middlesex, PA 47:10 10:15 Women 50 - 59 29 8 1 Rhonda Maloney, 51, Cranberry Twp, PA 42:40 9:17 33 14 2 Dottie Quillen, 55, Stoneboro, PA 44:53 9:45 20 16 3 Kelly Gheres, 58, Edinboro, PA 46:00 10:00 12 18 4 Connie Burkhardt, 52, Polk, PA 47:10 10:15 4 22 5 Cindy Barnes, 55, Hermitage, PA 52:51 11:29 43 24 6 Melinda Rostron, 53, Jamestown, PA 1:11:29 15:32 34 25 7 Vicki Schooley, 57, Mercer, PA 1:15:13 16:21 Women 60 & Up 10 10 1 Renee Bodden, 60, Canfield, OH 43:31 9:28 26 21 2 Kathy Jones, 61, Greenville, PA 52:14 11:21 47 23 3 Sally Armstrong, 60 1:05:52 14:19

Return to home page.