WYOMING VALLEY LEAGUE MEET HS BOYS

WYOMING COUNTY FAIRGROUNDS

Oct. 20, 2015

SUNNY, WINDY
Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Dallas                   49    2    3   13   14   17   19   39    17:37    1:11
  2 Berwick                  57    7    8   10   11   21   38   46    17:48    0:40
  3 Hazleton Area            97    4   16   24   26   27   36   41    18:03    1:10
  4 Holy Redeemer           104    6   15   22   30   31   33   40    18:10    1:07
  5 Coughlin                176    9   20   23   52   72   73   82    19:08    3:37
  6 Tunkhannock Area        184   12   28   42   45   57   79   84    19:14    2:45
  7 Wyoming Valley West     199    5   29   54   55   56   65   80    19:31    3:07
  8 Lake-Lehman             230    1   35   58   66   70   99  105    19:24    5:27
  9 Crestwood               236   25   44   47   59   61   63   77    19:48    2:26
 10 Wyoming Area            291   32   50   62   64   83   85   87    20:27    3:17
 11 Wyoming Seminary        303   37   48   69   71   78   91   92    20:34    2:49
 12 Pittston Area           304   43   51   67   68   75   81  101    20:37    1:59
 13 Hanover Area            350   18   53   86   96   97  111         21:24    5:15
14* Northwest               415   60   76   89   90  100  103  106    22:13    3:01
15* G A R                   415   49   74   93   95  104  108  109    22:31    5:06
 16 Mmi Prep                416   34   88   94   98  102  107  110    22:19    5:42

Incomplete Teams: Nanticoke Trojans, E. L. Meyers
Individuals
 PLACE           FINISHER            TIME     PACE


1. Dallas
    2  Jack Zardecki, So              16:52    5:26
    3  Adam Borton, So                17:10    5:32
   13  Mitchell Rome, Fr              17:57    5:47
   14  Robert Martin, Sr              17:59    5:48
   17  Stephen Postupak, Fr           18:03    5:49
   19  Josh Jarden, So                18:06    5:50
   39  Tyler Reinert, Fr              19:09    6:11
Total Time = 1:28:01     Total Places = 49

2. Berwick
    7  Ty Fisher, Jr                  17:33    5:40
    8  Beau Blass, Sr                 17:37    5:41
   10  Bao Le, So                     17:47    5:44
   11  Mason Kimbell, Jr              17:50    5:45
   21  Mitchell Martin, So            18:13    5:52
   38  Griffin Keller, Fr             19:00    6:07
   46  Ben White, Jr                  19:44    6:22
Total Time = 1:29:00     Total Places = 57

3. Hazleton Area
    4  Matt Houser, Sr                17:12    5:33
   16  Alexander Elchisak, Sr         18:03    5:49
   24  Ryan Balogh, Sr                18:15    5:53
   26  Bobby Earley, Fr               18:20    5:55
   27  Aiden Malloy, So               18:22    5:55
   36  Mikel Skasko, So               18:57    6:07
   41  Kyle Pecora, Jr                19:25    6:16
Total Time = 1:30:12     Total Places = 97

4. Holy Redeemer
    6  Bryce Zapusek, Fr              17:29    5:38
   15  Dominic Capaci, Fr             18:01    5:48
   22  Lucas Volpetti, Fr             18:13    5:52
   30  Scott Williams, So             18:31    5:58
   31  Nick Brown, Jr                 18:36    6:00
   33  Josh Zapusek, Jr               18:43    6:02
   40  Chris Holmes, Fr               19:17    6:13
Total Time = 1:30:50     Total Places = 104

5. Coughlin
    9  Franco Balbuena, Sr            17:39    5:42
   20  Nate Searfoss, Fr              18:10    5:51
   23  Mikey Koury, Sr                18:14    5:53
   52  Edgidio Tony, Fr               20:21    6:34
   72  Srivatsav Challa, Jr           21:16    6:51
   73  Timothy Mykulyn, So            21:27    6:55
   82  Cade Cocoran, So               21:50    7:02
Total Time = 1:35:40     Total Places = 176

6. Tunkhannock Area
   12  Ben Tidball, So                17:51    5:45
   28  Alan Grow, Jr                  18:27    5:57
   42  Cole Doster, Fr                19:30    6:17
   45  Connor Helsel, Jr              19:43    6:21
   57  Alex Bushre, So                20:36    6:39
   79  Noah Gruver, Fr                21:48    7:02
   84  Colin Franko, Sr               21:57    7:05
Total Time = 1:36:07     Total Places = 184

7. Wyoming Valley West
    5  Jacob Kobusky, So              17:29    5:38
   29  Ray Richard, Jr                18:31    5:58
   54  Colyn Innis, Jr                20:28    6:36
   55  Colin Kultys, So               20:32    6:37
   56  Mark Desilva, Sr               20:35    6:38
   65  Connor Gaffney, Sr             20:51    6:43
   80  James Dalsanto, Sr             21:48    7:02
Total Time = 1:37:35     Total Places = 199

8. Lake-Lehman
    1  Dominic Hockenbury, Sr         15:34    5:01
   35  Riley Newman, So               18:54    6:06
   58  Nick Radel, Sr                 20:37    6:39
   66  Ethan Sensbach, So             20:52    6:44
   70  Cory Weaver, Sr                21:01    6:47
   99  Mike Nastasiak, So             23:37    7:37
  105  Joey Chaga, Sr                 25:12    8:08
Total Time = 1:36:58     Total Places = 230

9. Crestwood
   25  Clay Kimsal, So                18:16    5:53
   44  Justin Glowacki, So            19:32    6:18
   47  Brandon Andes, Jr              19:51    6:24
   59  Jacob Swartwood, So            20:39    6:39
   61  Chase Riccio, Sr               20:41    6:40
   63  Matthew Brunetti, So           20:44    6:41
   77  Matthew Kelly, So              21:43    7:00
Total Time = 1:38:59     Total Places = 236

10. Wyoming Area
   32  Ryan Marvin, Sr                18:38    6:01
   50  Joseph Buczynski, Sr           20:09    6:30
   62  Nico Vasquez, Sr               20:43    6:41
   64  Justin Alder, Fr               20:50    6:43
   83  David Alberigi, Jr             21:55    7:04
   85  Patrick Heck, Sr               21:59    7:05
   87  Matthew Hindmarsh, Jr          22:02    7:06
Total Time = 1:42:15     Total Places = 291

11. Wyoming Seminary
   37  Eamon Gibbons, Jr              18:59    6:07
   48  Roy Phillips, Jr               19:54    6:25
   69  Cameron Shedlock, Fr           20:59    6:46
   71  Kiran Sharma, So               21:11    6:50
   78  Alex McCarthy, Sr              21:47    7:02
   91  Charlie Lombardo, Fr           22:42    7:19
   92  Claude Lv, So                  22:43    7:20
Total Time = 1:42:50     Total Places = 303

12. Pittston Area
   43  Hunter Kraklio, So             19:32    6:18
   51  Tony Demark, Jr                20:09    6:30
   67  Ryan Lombardo, So              20:57    6:45
   68  Jason Deboard, Jr              20:57    6:45
   75  Jon Martinez, Jr               21:30    6:56
   81  Michael Mazurkivich, Jr        21:49    7:02
  101  Matthew Holly, Jr              24:00    7:45
Total Time = 1:43:05     Total Places = 304

13. Hanover Area
   18  Stephen Dule, Jr               18:04    5:50
   53  Josselin Meyer, Jr             20:21    6:34
   86  Patrick Conners, So            22:00    7:06
   96  Jared Fulginiti, So            23:12    7:29
   97  Jacob Kwaitkowski, So          23:19    7:31
  111  Noah Segear, Jr                28:44    9:16
Total Time = 1:46:56     Total Places = 350

14*. Northwest
   60  Tanner Kennedy, Sr             20:41    6:40
   76  Wyatt Morris, Fr               21:39    6:59
   89  Hunter Shillingburg, So        22:23    7:13
   90  Michael Samulevich, Jr         22:38    7:18
  100  Noah McGovern, Jr              23:42    7:38
  103  Garrett Roche, Sr              24:42    7:58
  106  Adam Grisham, Jr               25:21    8:10
Total Time = 1:51:03     Total Places = 415

15*. G A R
   49  Charlie Witczak, So            20:01    6:27
   74  Fransisco Espinoza, Jr         21:29    6:56
   93  Henderson Marte, Sr            22:47    7:21
   95  David Bubblo, Sr               23:08    7:28
  104  Moises Tlatenchi, Sr           25:07    8:06
  108  Jackie Tang, Jr                26:31    8:33
  109  Jacob Delaney, So              26:32    8:33
Total Time = 1:52:32     Total Places = 415

16. Mmi Prep
   34  Jack Malay, So                 18:43    6:02
   88  Luke Yamulla, Sr               22:05    7:07
   94  Mark Sitch, So                 23:01    7:25
   98  Terrance Jankouskas, Sr        23:19    7:31
  102  Brian Driscoll, Sr             24:25    7:52
  107  Coleman Smith, Fr              25:49    8:20
  110  Elliot Blasko, Fr              27:33    8:53
Total Time = 1:51:33     Total Places = 416
        TEAM
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME     PACE        TEAM         

Top

1 1 Dominic Hockenbury, Sr 15:34 5:01 Lake-Lehman 2 2 Jack Zardecki, So 16:52 5:26 Dallas 3 3 Adam Borton, So 17:10 5:32 Dallas 4 4 Matt Houser, Sr 17:12 5:33 Hazleton Area 5 5 Jacob Kobusky, So 17:29 5:38 Wyoming Valley West 6 6 Bryce Zapusek, Fr 17:29 5:38 Holy Redeemer 7 7 Ty Fisher, Jr 17:33 5:40 Berwick 8 8 Beau Blass, Sr 17:37 5:41 Berwick 9 9 Franco Balbuena, Sr 17:39 5:42 Coughlin 10 10 Bao Le, So 17:47 5:44 Berwick 11 11 Mason Kimbell, Jr 17:50 5:45 Berwick 12 12 Ben Tidball, So 17:51 5:45 Tunkhannock Area 13 13 Mitchell Rome, Fr 17:57 5:47 Dallas 14 14 Robert Martin, Sr 17:59 5:48 Dallas 15 15 Dominic Capaci, Fr 18:01 5:48 Holy Redeemer 16 Tim Snyder, Sr 18:02 5:49 E. L. Meyers 17 16 Alexander Elchisak, Sr 18:03 5:49 Hazleton Area 18 17 Stephen Postupak, Fr 18:03 5:49 Dallas 19 18 Stephen Dule, Jr 18:04 5:50 Hanover Area 20 19 Josh Jarden, So 18:06 5:50 Dallas 21 20 Nate Searfoss, Fr 18:10 5:51 Coughlin 22 21 Mitchell Martin, So 18:13 5:52 Berwick 23 22 Lucas Volpetti, Fr 18:13 5:52 Holy Redeemer 24 23 Mikey Koury, Sr 18:14 5:53 Coughlin 25 24 Ryan Balogh, Sr 18:15 5:53 Hazleton Area 26 25 Clay Kimsal, So 18:16 5:53 Crestwood 27 26 Bobby Earley, Fr 18:20 5:55 Hazleton Area 28 27 Aiden Malloy, So 18:22 5:55 Hazleton Area 29 28 Alan Grow, Jr 18:27 5:57 Tunkhannock Area 30 29 Ray Richard, Jr 18:31 5:58 Wyoming Valley West 31 30 Scott Williams, So 18:31 5:58 Holy Redeemer


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

32 31 Nick Brown, Jr 18:36 6:00 Holy Redeemer 33 32 Ryan Marvin, Sr 18:38 6:01 Wyoming Area 34 33 Josh Zapusek, Jr 18:43 6:02 Holy Redeemer 35 34 Jack Malay, So 18:43 6:02 Mmi Prep 36 35 Riley Newman, So 18:54 6:06 Lake-Lehman 37 36 Mikel Skasko, So 18:57 6:07 Hazleton Area 38 37 Eamon Gibbons, Jr 18:59 6:07 Wyoming Seminary 39 38 Griffin Keller, Fr 19:00 6:07 Berwick 40 39 Tyler Reinert, Fr 19:09 6:11 Dallas 41 40 Chris Holmes, Fr 19:17 6:13 Holy Redeemer 42 41 Kyle Pecora, Jr 19:25 6:16 Hazleton Area 43 George Strish, Fr 19:27 6:16 Holy Redeemer 44 42 Cole Doster, Fr 19:30 6:17 Tunkhannock Area 45 Carson Kosloski, Jr 19:31 6:18 E. L. Meyers 46 43 Hunter Kraklio, So 19:32 6:18 Pittston Area 47 44 Justin Glowacki, So 19:32 6:18 Crestwood 48 Chris Scalleat, So 19:35 6:19 Hazleton Area 49 Adam Sutton, So 19:37 6:20 Dallas 50 Daniel Sweeney, Sr 19:40 6:20 Dallas 51 45 Connor Helsel, Jr 19:43 6:21 Tunkhannock Area 52 46 Ben White, Jr 19:44 6:22 Berwick 53 Michael Kulish, So 19:44 6:22 Hazleton Area 54 Erik Goetsch, Sr 19:45 6:22 Hazleton Area 55 Steve Langdon, Jr 19:50 6:24 Holy Redeemer 56 47 Brandon Andes, Jr 19:51 6:24 Crestwood 57 48 Roy Phillips, Jr 19:54 6:25 Wyoming Seminary 58 49 Charlie Witczak, So 20:01 6:27 G A R 59 50 Joseph Buczynski, Sr 20:09 6:30 Wyoming Area 60 51 Tony Demark, Jr 20:09 6:30 Pittston Area 61 Rai-Shawn Rinaldi, Sr 20:10 6:30 E. L. Meyers 62 Yosi Bere, So 20:16 6:32 Holy Redeemer 63 52 Edgidio Tony, Fr 20:21 6:34 Coughlin 64 53 Josselin Meyer, Jr 20:21 6:34 Hanover Area 65 Kevin Walker, So 20:27 6:36 Berwick 66 54 Colyn Innis, Jr 20:28 6:36 Wyoming Valley West 67 Yancy Valdez, Sr 20:30 6:37 Hazleton Area 68 55 Colin Kultys, So 20:32 6:37 Wyoming Valley West 69 Thomas Marsola, So 20:33 6:38 Dallas 70 56 Mark Desilva, Sr 20:35 6:38 Wyoming Valley West 71 57 Alex Bushre, So 20:36 6:39 Tunkhannock Area 72 58 Nick Radel, Sr 20:37 6:39 Lake-Lehman 73 59 Jacob Swartwood, So 20:39 6:39 Crestwood 74 60 Tanner Kennedy, Sr 20:41 6:40 Northwest 75 61 Chase Riccio, Sr 20:41 6:40 Crestwood 76 62 Nico Vasquez, Sr 20:43 6:41 Wyoming Area 77 63 Matthew Brunetti, So 20:44 6:41 Crestwood 78 Matt Dalrymple, Jr 20:45 6:41 Berwick 79 64 Justin Alder, Fr 20:50 6:43 Wyoming Area 80 65 Connor Gaffney, Sr 20:51 6:43 Wyoming Valley West 81 Dario Damato, Jr 20:51 6:44 Hazleton Area 82 66 Ethan Sensbach, So 20:52 6:44 Lake-Lehman 83 67 Ryan Lombardo, So 20:57 6:45 Pittston Area 84 68 Jason Deboard, Jr 20:57 6:45 Pittston Area 85 69 Cameron Shedlock, Fr 20:59 6:46 Wyoming Seminary 86 Jeff Buscher, So 21:00 6:46 Dallas 87 70 Cory Weaver, Sr 21:01 6:47 Lake-Lehman 88 Brayden Reigel, So 21:05 6:48 Berwick 89 71 Kiran Sharma, So 21:11 6:50 Wyoming Seminary 90 Larry Corrdoni, Fr 21:13 6:51 Holy Redeemer 91 72 Srivatsav Challa, Jr 21:16 6:51 Coughlin 92 Luciano Stranko, So 21:22 6:53 Hazleton Area 93 73 Timothy Mykulyn, So 21:27 6:55 Coughlin 94 74 Fransisco Espinoza, Jr 21:29 6:56 G A R 95 75 Jon Martinez, Jr 21:30 6:56 Pittston Area 96 76 Wyatt Morris, Fr 21:39 6:59 Northwest
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

97 77 Matthew Kelly, So 21:43 7:00 Crestwood 98 78 Alex McCarthy, Sr 21:47 7:02 Wyoming Seminary 99 79 Noah Gruver, Fr 21:48 7:02 Tunkhannock Area 100 80 James Dalsanto, Sr 21:48 7:02 Wyoming Valley West 101 81 Michael Mazurkivich, Jr 21:49 7:02 Pittston Area 102 82 Cade Cocoran, So 21:50 7:02 Coughlin 103 Liam Smith, So 21:52 7:03 Crestwood 104 83 David Alberigi, Jr 21:55 7:04 Wyoming Area 105 84 Colin Franko, Sr 21:57 7:05 Tunkhannock Area 106 85 Patrick Heck, Sr 21:59 7:05 Wyoming Area 107 86 Patrick Conners, So 22:00 7:06 Hanover Area 108 Colin Dempsey, Fr 22:01 7:06 Dallas 109 87 Matthew Hindmarsh, Jr 22:02 7:06 Wyoming Area 110 Alejandro Martinez, Sr 22:03 7:07 Wyoming Valley West 111 88 Luke Yamulla, Sr 22:05 7:07 Mmi Prep 112 Collin Gleco, So 22:13 7:10 Dallas 113 Zachary Ellis, So 22:17 7:11 Coughlin 114 Robbie Shovlin, Sr 22:23 7:13 Crestwood 115 89 Hunter Shillingburg, So 22:23 7:13 Northwest 116 Zeke Berger, Jr 22:37 7:18 Wyoming Valley West 117 90 Michael Samulevich, Jr 22:38 7:18 Northwest 118 Kaleb Hanson-Richart, So 22:42 7:19 E. L. Meyers 119 91 Charlie Lombardo, Fr 22:42 7:19 Wyoming Seminary 120 92 Claude Lv, So 22:43 7:20 Wyoming Seminary 121 John Shebby, Sr 22:46 7:20 Tunkhannock Area 122 93 Henderson Marte, Sr 22:47 7:21 G A R 123 Christian Rickrode, Jr 22:49 7:21 Wyoming Seminary 124 Zack Scanlon, Jr 22:54 7:23 Holy Redeemer 125 94 Mark Sitch, So 23:01 7:25 Mmi Prep 126 95 David Bubblo, Sr 23:08 7:28 G A R 127 96 Jared Fulginiti, So 23:12 7:29 Hanover Area 128 Alex Cimochowski, Fr 23:16 7:30 Wyoming Valley West 129 97 Jacob Kwaitkowski, So 23:19 7:31 Hanover Area 130 98 Terrance Jankouskas, Sr 23:19 7:31 Mmi Prep 131 Tyler McKenna, Sr 23:21 7:32 Wyoming Valley West 132 Jon Bapst, Fr 23:23 7:33 Dallas 133 Thomas Harten, Fr 23:29 7:34 Wyoming Seminary 134 99 Mike Nastasiak, So 23:37 7:37 Lake-Lehman 135 100 Noah McGovern, Jr 23:42 7:38 Northwest 136 Austin Rought, Sr 23:46 7:40 Wyoming Area 137 101 Matthew Holly, Jr 24:00 7:45 Pittston Area 138 Ethan Hoda, Fr 24:15 7:49 Holy Redeemer 139 102 Brian Driscoll, Sr 24:25 7:52 Mmi Prep 140 Joseph Menn, So 24:32 7:55 Crestwood 141 103 Garrett Roche, Sr 24:42 7:58 Northwest
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

142 Brandon Whitman, So 24:56 8:02 Crestwood 143 104 Moises Tlatenchi, Sr 25:07 8:06 G A R 144 105 Joey Chaga, Sr 25:12 8:08 Lake-Lehman 145 106 Adam Grisham, Jr 25:21 8:10 Northwest 146 Hanwen Chen, Fr 25:44 8:18 Wyoming Seminary 147 Eamon Tuttle, Jr 25:47 8:19 Wyoming Seminary 148 Clay Vasey, Sr 25:48 8:19 Lake-Lehman 149 107 Coleman Smith, Fr 25:49 8:20 Mmi Prep 150 Alex Gill, Fr 25:54 8:21 Wyoming Valley West 151 Zach Fisher, Sr 26:16 8:28 Crestwood 152 Alex Schecterly, Sr 26:21 8:30 Northwest 153 108 Jackie Tang, Jr 26:31 8:33 G A R 154 109 Jacob Delaney, So 26:32 8:33 G A R 155 Dj Rittenhouse, Sr 26:34 8:34 Wyoming Valley West 156 Thomas Lyall, Jr 26:38 8:35 Wyoming Valley West 157 110 Elliot Blasko, Fr 27:33 8:53 Mmi Prep
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

158 Danny Demelfi, Fr 28:18 9:07 Mmi Prep 159 111 Noah Segear, Jr 28:44 9:16 Hanover Area 160 Ryan Straub, So 28:57 9:20 Wyoming Seminary 161 Aaron Keller, Jr 29:41 9:34 Crestwood 162 Christian Mavus, Fr 30:53 9:58 Nanticoke Trojans
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

163 Arthur Brobst, So 32:42 10:33 Northwest 30 finishers among Men Under 2 51 finishers among Men 2 - 2 39 finishers among Men 3 - 3 43 finishers among Men 4 - 4 163 male finishers 0 female finishers 163 total finishers

Return to home page.