Summer Triathlon/Duathlon
Age Group Results
July 11, 2010
Results from The Big White Trailer
Triathlon
Overall Female Open Winners
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 27 Joanne Collins 51 1 8:50.6 35:20 1:01.1 2 40:10.4 21.7 0:52.5 1 21:25.8 6:55 1:12:20.4
2 37 Angela Ridgel 39 2 9:04.4 36:16 1:30.6 3 40:13.5 21.6 0:52.4 2 23:24.8 7:33 2:45.4 1:15:05.8
3 44 Valeria Sirvaitis 28 3 9:39.3 38:36 1:21.7 1 39:17.1 22.1 1:05.3 3 25:08.5 8:06 4:11.6 1:16:32.0
Overall Male Open Winners
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 1 Jeff Wilson 25 2 7:20.3 29:20 0:53.4 3 35:33.8 24.5 0:34.1 1 17:09.8 5:32 1:01:31.6
2 2 Brooks Butler 28 1 7:10.5 28:40 0:51.0 2 34:36.8 25.1 0:40.6 3 19:04.1 6:09 0:51.4 1:02:23.1
3 3 Martin Mason 47 3 7:50.4 31:20 1:06.0 1 33:58.1 25.6 0:53.4 2 18:58.2 6:07 1:14.5 1:02:46.2
Male 10 & Under
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 142 Christopher Salveter 10 1 10:19.0 41:16 1:25.0 1 59:18.9 14.7 0:57.7 1 36:45.1 11:51 1:48:45.7
Female 15 to 19
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 81 Brittany Tower 18 1 9:10.0 36:40 2:39.3 1 51:19.3 17.0 0:42.3 1 21:22.1 6:54 1:25:13.1
2 113 Frankie Simmons 15 2 9:34.9 38:16 1:27.6 2 51:26.4 16.9 0:45.0 2 26:46.0 8:38 4:46.8 1:29:59.9
3 128 Kaitlyn Schroeder 15 3 9:46.7 39:04 1:40.7 3 53:45.0 16.2 0:41.8 3 29:54.3 9:39 10:35.4 1:35:48.5
Male 15 to 19
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 6 Tim Schilling 17 6 8:17.1 33:08 1:17.4 1 37:04.9 23.5 0:40.3 3 19:54.2 6:25 1:07:14.0
2 8 Ben Stuckey 17 4 7:21.0 29:24 2:13.4 2 37:10.6 23.4 1:35.1 2 19:20.0 6:14 0:26.2 1:07:40.2
3 12 Peter Hause 19 1 6:27.6 25:48 1:00.0 3 39:00.2 22.3 0:48.4 5 21:17.2 6:52 1:19.4 1:08:33.4
4 16 Rick Vogt 18 5 8:09.7 32:36 1:19.6 4 39:38.1 22.0 0:26.4 4 20:03.0 6:28 2:22.8 1:09:36.8
5 30 John Rady 18 2 6:58.2 27:52 1:28.4 6 43:08.8 20.2 0:30.1 6 21:20.5 6:53 6:12.1 1:13:26.1
6 36 Trevor Durnwald 15 3 7:01.4 28:04 2:13.1 7 43:21.9 20.1 0:33.9 7 21:52.2 7:03 7:48.6 1:15:02.6
7 55 Patrick Grodach 18 9 10:12.1 40:48 2:54.2 9 46:34.0 18.7 0:57.9 1 19:04.8 6:09 12:29.0 1:19:43.0
8 89 Ed Karabinus 18 11 14:17.6 57:08 3:06.8 5 41:21.2 21.0 1:31.8 10 25:45.5 8:18 18:49.1 1:26:03.1
9 90 John Madison 16 7 9:41.2 38:44 2:14.6 8 43:30.5 20.0 1:34.3 11 29:23.1 9:29 19:09.8 1:26:23.8
10 106 Matthew Lahman 19 8 9:55.4 39:40 2:41.5 10 49:40.4 17.5 0:38.8 9 25:26.7 8:12 21:08.9 1:28:22.9
11 111 Ryan Schroeder 17 10 10:13.3 40:52 2:30.0 11 53:11.3 16.4 0:42.0 8 22:56.9 7:24 22:19.6 1:29:33.6
Female 20 to 24
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 59 Shannon Staab 23 2 8:09.4 32:36 1:53.9 1 44:49.0 19.4 1:35.0 2 24:29.7 7:54 1:20:57.1
2 73 Desiree Thomas 22 1 7:00.7 28:00 2:04.4 2 46:00.4 18.9 1:07.8 3 27:53.7 9:00 3:10.0 1:24:07.1
3 116 Brooke Tower 20 3 9:58.8 39:52 3:39.1 3 53:43.3 16.2 0:44.6 1 23:45.3 7:40 10:54.1 1:31:51.2
Male 20 to 24
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 5 Jason Zangmeister 24 2 7:39.7 30:36 0:47.7 1 38:40.5 22.5 0:33.4 2 18:56.1 6:06 1:06:37.5
2 14 Alexander De La Pena 24 1 6:34.0 26:16 1:27.0 2 39:41.7 21.9 1:10.2 3 20:03.2 6:28 2:18.6 1:08:56.1
3 21 Eric Hammond 24 3 7:44.6 30:56 1:22.8 3 41:38.6 20.9 1:18.3 1 18:10.0 5:52 3:36.8 1:10:14.3
4 46 Greg Kovats 22 7 1:17:12.0 24:54 10:34.4 1:17:12.0
5 87 Eric Johnson 24 4 8:55.0 35:40 3:36.1 5 44:16.7 19.7 1:30.3 4 27:39.2 8:55 19:19.9 1:25:57.4
6 96 Shawn Gerber 22 6 13:06.6 52:24 2:39.1 4 42:03.5 20.7 1:51.6 5 27:47.0 8:58 20:50.4 1:27:27.9
7 109 Scott Dunn 24 5 9:15.9 37:00 2:07.9 6 48:04.8 18.1 0:53.1 6 29:01.3 9:22 22:45.6 1:29:23.2
Female 25 to 29
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 57 Laura Cobb 28 3 9:41.5 38:44 1:55.2 2 43:16.7 20.1 1:38.5 1 23:16.0 7:30 1:19:48.0
2 60 Jen Kazmierczak 27 1 7:44.8 30:56 1:51.2 1 42:03.7 20.7 1:21.4 4 28:24.5 9:10 1:37.6 1:21:25.6
3 98 Elisabeth McKibben 27 4 9:45.6 39:00 1:33.2 4 48:09.2 18.1 1:10.9 3 26:55.2 8:41 7:46.2 1:27:34.2
4 101 Jenine Jones 29 5 11:02.7 44:08 2:24.1 3 46:42.0 18.6 1:15.8 2 26:23.9 8:31 8:00.5 1:27:48.5
5 124 Maria Whitney 27 6 11:21.1 45:24 2:09.0 5 49:52.1 17.4 1:26.4 5 29:00.4 9:21 14:01.0 1:33:49.0
6 136 Mattie Unger 25 2 9:15.2 37:00 2:00.5 6 52:36.2 16.5 1:11.6 7 35:38.9 11:30 20:54.5 1:40:42.5
7 141 Cindy Willi 26 7 11:53.6 47:32 2:38.0 7 55:28.4 15.7 1:47.0 6 33:55.1 10:56 25:54.1 1:45:42.1
8 149 Kristina Sorenson 29 8 23:31.3 94:04 3:46.7 8 1:07:59.7 12.8 2:24.5 8 45:09.6 14:34 1:03:03.8 2:22:51.8
Male 25 to 29
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 13 Matthew Batzel 28 6 10:12.5 40:48 0:53.4 1 35:31.3 24.5 0:46.2 3 21:10.3 6:50 1:08:33.8
2 23 Jason Kyle 28 2 8:20.9 33:20 1:15.6 3 39:28.1 22.0 0:47.7 2 21:01.0 6:47 2:19.6 1:10:53.4
3 50 Jeremy Hinte 27 5 9:52.3 39:28 2:10.8 2 39:11.2 22.2 1:10.0 5 25:40.2 8:17 9:30.7 1:18:04.6
4 51 Derrick Iannamorelli 27 4 9:16.9 37:04 1:39.1 4 47:39.7 18.3 1:17.8 1 18:48.3 6:04 10:08.1 1:18:42.0
5 104 Mike Kelly 26 1 7:41.8 30:44 3:10.6 6 52:18.8 16.6 0:52.8 4 24:01.5 7:45 19:31.7 1:28:05.6
6 125 Lou Grasso 28 3 9:13.0 36:52 3:35.1 5 52:11.1 16.7 1:23.2 6 27:33.4 8:53 25:22.1 1:33:56.0
Female 30 to 34
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 49 Hallie Sly 30 7 9:33.4 38:12 1:47.3 1 39:48.7 21.9 1:16.6 3 25:24.6 8:12 1:17:50.8
2 64 Colleen Madden 32 6 9:33.0 38:12 1:07.2 3 44:59.6 19.3 1:08.0 2 25:04.7 8:05 4:01.7 1:21:52.5
3 92 Jaime Dix 30 2 8:49.6 35:16 1:54.9 4 45:31.0 19.1 1:51.1 6 28:42.9 9:15 8:58.8 1:26:49.6
4 95 Megan Kolb 31 5 9:30.2 38:00 2:09.7 7 49:22.0 17.6 0:43.7 5 25:41.2 8:17 9:36.0 1:27:26.9
5 97 Lori Beth Muller 33 3 9:00.3 36:00 1:45.7 2 44:28.0 19.6 1:28.6 9 30:47.7 9:56 9:39.5 1:27:30.4
6 99 Melissa Higgins 34 9 9:49.7 39:16 2:10.4 6 49:19.2 17.6 0:46.4 4 25:35.1 8:15 9:50.1 1:27:40.9
7 115 Kristi Castile 34 1 8:12.0 32:48 2:14.0 5 49:05.3 17.7 0:46.8 8 30:38.7 9:53 13:06.1 1:30:56.9
8 122 Megan Jones 33 4 9:26.8 37:44 2:35.2 8 50:11.8 17.3 2:01.8 7 29:03.7 9:22 15:28.5 1:33:19.4
9 126 Nicole O'Sullivan 34 10 10:49.7 43:16 3:56.3 10 53:27.7 16.3 1:28.5 1 24:52.4 8:01 16:43.8 1:34:34.6
10 134 Mary Riley 34 8 9:40.4 38:40 1:45.7 9 51:53.2 16.8 2:00.4 10 33:24.4 10:46 20:53.4 1:38:44.3
Male 30 to 34
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 17 Zachary Lewis 33 9 9:58.0 39:52 1:21.9 1 38:36.2 22.5 0:53.9 1 19:08.0 6:10 1:09:58.1
2 24 Scott Mazon 32 1 6:54.3 27:36 0:58.6 2 39:25.1 22.1 0:46.5 5 22:53.3 7:23 0:59.9 1:10:58.0
3 34 Shane Sullivan 30 10 10:01.3 40:04 1:44.1 6 41:34.7 20.9 1:20.1 2 20:13.4 6:31 4:55.6 1:14:53.7
4 39 Tariq Ali 34 3 8:17.9 33:08 1:01.1 3 39:41.6 21.9 1:23.2 9 25:00.7 8:04 5:26.5 1:15:24.7
5 40 John Alex 33 11 10:07.7 40:28 2:22.2 4 39:49.8 21.9 0:36.8 4 22:39.3 7:18 5:37.8 1:15:36.0
6 47 Jeff Scavelli 31 5 8:21.3 33:24 1:39.0 7 41:50.8 20.8 0:40.9 8 24:46.0 7:59 7:20.0 1:17:18.1
7 53 Edward Eibel Lv 32 4 8:20.0 33:20 2:23.0 11 44:16.2 19.7 1:16.5 6 23:02.3 7:26 9:19.9 1:19:18.0
8 56 Corey Sievers 32 2 8:14.9 32:56 2:01.9 5 40:54.6 21.3 1:06.4 14 27:25.8 8:51 9:45.5 1:19:43.7
9 62 David Kocsis 33 14 11:16.1 45:04 3:11.8 9 43:24.6 20.0 1:28.3 3 22:19.4 7:12 11:42.2 1:21:40.4
10 72 Jeff Pesler 33 12 10:25.0 41:40 2:36.5 10 43:51.5 19.8 1:29.7 10 25:06.7 8:06 13:31.3 1:23:29.5
11 83 Shannon Kihlstrom 34 15 11:18.9 45:12 2:41.3 8 42:35.2 20.4 2:58.8 12 25:54.5 8:21 15:30.6 1:25:28.8
12 88 Patrick McBrearty 32 8 9:56.9 39:44 3:51.0 12 46:44.3 18.6 1:06.3 7 24:23.1 7:52 16:03.5 1:26:01.7
13 100 Matthew Morris 31 7 9:44.6 38:56 2:31.6 13 47:21.3 18.4 1:48.0 13 26:19.1 8:29 17:46.6 1:27:44.7
14 120 Jeff Wang 31 6 9:05.3 36:20 2:21.5 55:52.8 11 25:46.9 8:19 23:08.4 1:33:06.6
15 121 Josh Goldsmith 30 13 10:57.0 43:48 3:24.4 14 49:07.3 17.7 0:47.7 15 28:52.9 9:19 23:11.2 1:33:09.3
Female 35 to 39
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 52 Cathy Campagne 38 1 8:37.9 34:28 1:40.5 2 43:01.7 20.2 1:15.6 2 24:20.3 7:51 1:18:56.1
2 54 Lisa Sidoti 39 2 8:42.9 34:48 2:00.6 3 44:51.8 19.4 0:53.1 1 22:52.2 7:23 0:24.6 1:19:20.7
3 75 Marissa Paul 36 5 9:43.2 38:52 2:23.0 1 42:09.8 20.6 2:04.7 5 28:10.8 9:05 5:35.6 1:24:31.7
4 105 Samantha Joseph 36 4 9:41.6 38:44 2:03.0 5 47:40.3 18.3 1:20.2 4 27:31.4 8:53 9:20.5 1:28:16.6
5 107 Androniki Salveter 35 3 9:17.7 37:08 0:56.7 8 50:51.2 17.1 1:04.0 3 26:28.6 8:32 9:42.2 1:28:38.3
6 129 Kara Stinson 37 8 11:01.0 44:04 1:51.3 4 47:09.6 18.5 2:06.6 10 35:27.4 11:26 18:39.9 1:37:36.0
7 130 Miranda Despenes 36 7 10:27.0 41:48 2:39.5 6 49:44.2 17.5 1:03.2 8 34:30.1 11:08 19:28.0 1:38:24.1
8 131 Petra Platzer 39 9 11:34.8 46:16 2:20.1 10 52:46.7 16.5 1:54.8 6 29:48.5 9:37 19:29.0 1:38:25.1
9 135 Losi McClung 39 6 10:18.2 41:12 2:23.5 7 50:05.9 17.4 1:14.5 9 34:53.4 11:15 19:59.6 1:38:55.7
10 137 Colleen Roth 35 10 12:17.1 49:08 4:02.8 9 51:24.4 16.9 1:02.7 7 32:35.8 10:31 22:26.7 1:41:22.8
11 145 Catherine Woskobnick 36 11 17:30.2 70:00 2:16.9 11 53:24.3 16.3 0:50.6 11 38:44.9 12:30 33:50.9 1:52:47.0
Male 35 to 39
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 7 Michael Schacter 37 1 7:39.5 30:36 1:12.1 3 36:16.0 24.0 0:53.6 2 21:24.0 6:54 1:07:25.4
2 10 Ian Sly 37 3 7:45.6 31:00 2:06.3 1 35:55.8 24.2 1:12.6 1 21:14.3 6:51 0:49.2 1:08:14.6
3 11 Scott Norcross 35 5 7:53.9 31:32 1:21.5 2 36:11.8 24.0 1:22.9 3 21:25.8 6:55 0:50.6 1:08:16.0
4 20 Ed Edgell 39 2 7:40.7 30:40 1:10.9 5 38:19.5 22.7 0:48.2 4 22:12.9 7:10 2:46.9 1:10:12.3
5 28 Kyle Amsdell 39 6 8:05.6 32:20 1:36.0 4 37:57.8 22.9 0:47.7 6 23:58.5 7:44 5:00.2 1:12:25.6
6 32 Arlin Steiner 36 4 7:46.5 31:04 1:59.3 6 39:55.0 21.8 0:50.2 5 23:20.2 7:32 6:25.9 1:13:51.3
7 58 Robert Niemojewski 36 8 9:18.7 37:12 3:54.2 7 40:38.1 21.4 1:16.0 8 25:07.5 8:06 12:49.2 1:20:14.6
8 70 Brad Boomer 37 14 10:25.2 41:40 2:25.0 10 43:55.4 19.8 1:28.7 7 24:53.4 8:02 15:42.4 1:23:07.8
9 71 Brian Carruthers 35 12 10:02.2 40:08 1:34.0 8 41:49.3 20.8 1:23.8 13 28:29.2 9:11 15:53.2 1:23:18.6
10 78 Andy Dale 36 11 9:54.8 39:36 1:51.5 14 46:54.9 18.6 0:50.6 9 25:32.1 8:14 17:38.6 1:25:04.0
11 79 Joe Joseph 37 7 8:18.4 33:12 1:40.8 9 42:06.2 20.7 1:48.8 15 31:14.9 10:05 17:43.7 1:25:09.1
12 82 Phil Kerber 35 9 9:22.6 37:28 1:46.8 11 44:10.1 19.7 2:00.5 12 27:58.5 9:01 17:53.1 1:25:18.5
13 94 Justin Soltesz 35 10 9:40.1 38:40 2:19.2 12 45:57.1 18.9 0:47.8 14 28:41.2 9:15 20:00.2 1:27:25.6
14 110 Joshua Melda 36 15 10:56.8 43:44 3:26.1 13 46:32.1 18.7 2:08.7 10 26:24.5 8:31 22:02.9 1:29:28.3
15 123 Chris Sciulli 35 17 11:53.0 47:32 2:32.6 15 50:45.5 17.1 0:50.5 11 27:30.6 8:52 26:06.9 1:33:32.3
Female 40 to 44
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 61 Jackie Miotto 44 1 8:08.8 32:32 1:39.6 1 42:37.9 20.4 1:22.8 2 27:38.7 8:55 1:21:27.8
2 66 Susan O'Donnell 40 2 8:49.4 35:16 1:27.9 3 45:07.6 19.3 1:34.6 1 25:19.0 8:10 0:50.7 1:22:18.5
3 102 Laura Brabant 41 3 9:08.1 36:32 2:06.1 2 44:01.0 19.8 1:59.3 4 30:44.1 9:55 6:30.8 1:27:58.6
4 118 Melanie Schilling 44 5 11:02.7 44:08 2:54.6 5 48:25.5 18.0 1:52.4 3 28:25.2 9:10 11:12.7 1:32:40.5
5 127 Wendy Nitschke 41 4 10:52.2 43:28 2:22.8 4 46:30.5 18.7 1:20.2 5 33:39.3 10:51 13:17.3 1:34:45.1
6 144 Monica Robins 43 6 11:25.4 45:40 3:35.2 8 57:24.3 15.2 1:44.9 6 37:53.2 12:13 30:35.3 1:52:03.1
7 146 Rachael Marchini 43 8 12:28.0 49:52 3:04.2 6 51:36.0 16.9 2:21.9 8 46:48.9 15:06 34:51.3 1:56:19.1
8 147 Jill Medina 44 7 11:45.8 47:00 2:54.6 7 57:09.5 15.2 2:42.7 7 44:03.6 14:13 37:08.5 1:58:36.4
Male 40 to 44
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 18 Brad Scholtz 41 2 7:45.3 31:00 0:53.7 6 39:29.9 22.0 0:47.3 2 21:07.3 6:49 1:10:03.6
2 22 Kent Stuckey 42 6 9:05.9 36:20 1:55.1 1 36:57.7 23.5 1:30.9 1 20:46.8 6:42 0:12.8 1:10:16.5
3 25 Eckhard Jankowsky 43 4 8:16.7 33:04 1:55.3 3 38:07.1 22.8 1:31.8 3 21:45.0 7:01 1:32.4 1:11:36.0
4 26 Daniel Smith 42 1 7:42.5 30:48 0:54.9 2 37:29.9 23.2 0:59.1 6 25:02.7 8:05 2:05.5 1:12:09.1
5 31 Douglas Paul 41 3 7:58.6 31:52 1:41.6 5 38:32.4 22.6 0:53.9 5 24:25.9 7:53 3:28.8 1:13:32.5
6 33 Bill Myers 40 7 9:34.9 38:16 1:11.7 4 38:30.0 22.6 0:49.5 4 24:21.6 7:51 4:24.3 1:14:27.9
7 48 Terry Daley 42 5 8:40.4 34:40 1:58.8 7 39:33.5 22.0 1:53.8 7 25:13.7 8:08 7:16.7 1:17:20.3
8 108 John Pianca 41 8 11:44.5 46:56 2:52.6 8 47:52.0 18.2 0:54.6 8 25:38.7 8:16 18:58.9 1:29:02.6
Female 45 to 49
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 69 Beth Kalapos 45 1 11:06.3 44:24 2:07.5 1 45:22.2 19.2 1:24.8 1 23:03.0 7:26 1:23:03.9
2 148 Deborah Bandi 45 2 12:40.9 50:40 2:24.2 2 1:14:49.0 11.6 0:57.6 2 47:00.2 15:10 54:48.1 2:17:52.1
Male 45 to 49
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 4 Dave Garrett 45 1 7:01.9 28:04 1:01.3 1 33:18.7 26.1 0:49.2 2 21:48.1 7:02 1:03:59.3
2 9 Steve Parris 45 2 7:42.2 30:48 0:52.3 2 37:01.4 23.5 1:05.8 1 21:11.1 6:50 3:53.7 1:07:53.0
3 29 Ben Norton 45 5 9:03.3 36:12 1:00.6 4 39:21.0 22.1 0:54.7 3 23:03.4 7:26 9:23.8 1:13:23.1
4 35 Paul Miotto 48 6 9:07.4 36:28 1:11.2 3 38:23.5 22.7 1:09.3 4 25:05.0 8:05 10:57.1 1:14:56.4
5 86 Brian Maloney 49 7 10:20.3 41:20 1:55.9 6 46:30.3 18.7 1:13.4 5 25:56.3 8:22 21:56.9 1:25:56.2
6 112 Thomas Wood 49 3 8:53.5 35:32 3:36.8 5 44:44.3 19.4 2:29.0 6 29:57.4 9:40 25:41.8 1:29:41.1
7 132 Eric Sutter 45 4 8:57.1 35:48 4:50.9 7 47:02.7 18.5 1:58.9 7 35:46.2 11:32 34:36.7 1:38:36.0
Female 50 to 54
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 63 Judy Zangmeister 52 2 10:10.5 40:40 1:02.9 4 46:34.4 18.7 0:50.7 1 23:10.0 7:28 1:21:48.6
2 74 Mary Anthony 53 3 10:17.2 41:08 2:07.8 1 43:05.1 20.2 1:49.1 3 27:12.0 8:46 2:42.5 1:24:31.2
3 84 Laura Jones 50 6 11:18.9 45:12 1:58.2 2 44:17.5 19.6 1:17.3 2 26:39.8 8:36 3:43.2 1:25:31.8
4 91 Barb Thomas 54 1 8:41.1 34:44 1:48.2 3 45:45.8 19.0 2:00.3 4 28:31.8 9:12 4:58.7 1:26:47.4
5 117 Melinda Kellerstrass 51 4 10:22.7 41:28 1:52.4 5 46:35.6 18.7 2:00.1 5 31:08.5 10:03 10:10.8 1:31:59.4
6 138 Joanne Messeri 52 7 12:18.4 49:12 2:33.7 7 50:21.9 17.3 1:05.2 6 35:19.3 11:24 19:50.0 1:41:38.7
7 139 Christy Walcoff 50 5 10:52.4 43:28 3:30.8 6 49:18.9 17.6 1:52.7 7 37:27.0 12:05 21:13.2 1:43:01.9
Male 50 to 54
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 15 John Zangmeister 51 2 9:01.0 36:04 0:48.1 1 36:24.0 23.9 0:45.6 1 22:10.5 7:09 1:09:09.3
2 19 Robert Anthony 51 1 8:38.8 34:32 1:09.7 2 36:39.2 23.7 0:50.8 2 22:47.8 7:21 0:57.0 1:10:06.3
3 65 David Thomas 50 3 9:16.3 37:04 2:32.2 5 44:53.0 19.4 1:27.6 4 23:47.9 7:40 12:47.8 1:21:57.2
4 67 Dan Kovijanich 50 4 10:20.9 41:20 2:25.0 4 44:51.4 19.4 1:17.7 3 23:36.3 7:37 13:22.1 1:22:31.5
5 68 Mike Madison 50 7 13:40.3 54:40 1:20.6 3 41:24.2 21.0 1:30.6 5 24:46.1 7:59 13:32.5 1:22:41.8
6 114 Joseph Batzel 53 6 10:55.0 43:40 2:34.9 6 48:28.3 18.0 0:46.6 6 27:54.7 9:00 21:30.3 1:30:39.6
7 133 Randy Kimbro 50 5 10:50.0 43:20 2:44.0 7 50:13.0 17.3 2:31.1 7 32:19.3 10:25 29:28.2 1:38:37.5
Male 55 to 59
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 38 Joe Knap 59 5 9:13.4 36:52 1:36.3 2 38:44.2 22.5 1:17.0 2 24:23.5 7:52 1:15:14.5
2 41 Martin Beerman 57 4 8:55.3 35:40 1:28.8 1 38:15.7 22.7 0:58.7 4 26:09.6 8:26 0:33.7 1:15:48.2
3 43 Jim Majer 56 3 8:53.3 35:32 1:51.5 3 39:23.7 22.1 1:13.5 3 25:06.7 8:06 1:14.2 1:16:28.7
4 45 Mike Galagher 57 6 9:27.8 37:48 1:19.7 5 41:23.8 21.0 0:48.1 1 23:54.3 7:43 1:39.3 1:16:53.8
5 77 Sam Praul 58 2 8:52.5 35:28 2:13.9 4 39:48.7 21.9 1:25.5 8 32:26.6 10:28 9:32.9 1:24:47.4
6 80 David Marburger 55 1 8:13.2 32:52 2:16.2 6 43:50.5 19.8 1:28.1 7 29:24.8 9:29 9:58.3 1:25:12.8
7 93 Jerry Wolf 59 8 10:19.3 41:16 2:46.2 7 44:20.5 19.6 1:25.5 6 28:26.5 9:10 12:03.6 1:27:18.1
8 103 Scott Tower 55 7 9:52.8 39:28 3:23.0 8 46:07.0 18.9 1:16.2 5 27:22.9 8:50 12:47.5 1:28:02.0
Female 60 to 64
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 140 Sarah Nice 62 1 11:56.4 47:44 3:56.8 2 54:04.9 16.1 1:16.3 1 34:11.1 11:02 1:45:25.6
2 143 Diane Riggs 60 2 13:39.2 54:36 3:45.7 1 51:20.5 16.9 1:55.6 2 39:51.8 12:51 5:07.3 1:50:33.0
Male 60 to 64
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 42 Mike Neag 60 1 9:21.9 37:24 2:38.2 1 37:52.6 23.0 1:17.1 1 25:18.3 8:10 1:16:28.2
2 85 Bruce Allen 63 2 9:23.6 37:32 1:25.8 2 42:08.6 20.6 1:17.6 3 31:38.5 10:12 9:26.0 1:25:54.2
3 119 Fritz Klemperer 63 3 10:40.7 42:40 3:27.2 3 45:12.6 19.2 2:53.9 2 30:47.0 9:56 16:33.4 1:33:01.6
Male 65 to 69
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 76 Doug Smith 66 1 9:43.7 38:52 2:35.0 1 44:06.0 19.7 1:30.0 1 26:49.9 8:39 1:24:44.8
Triathlon Heavy
Tri Athena
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 8 Kasi McKitrick 34 1 8:45.7 35:00 2:16.2 1 48:21.0 18.0 0:49.1 1 30:14.6 9:45 1:30:26.7
2 12 Kathy Pruchnicki 55 3 11:36.1 46:24 5:45.3 2 50:00.2 17.4 1:54.7 2 32:44.8 10:34 11:34.5 1:42:01.3
3 13 Paula Kijowski 47 6 13:03.8 52:12 3:56.9 4 51:34.7 16.9 2:04.1 4 36:16.3 11:42 16:29.0 1:46:55.8
4 14 Eloise Stanton 52 5 13:00.8 52:00 2:53.7 3 51:04.2 17.0 2:19.3 6 39:50.9 12:51 18:42.3 1:49:09.1
5 15 Cassie Stanton 28 4 12:09.5 48:36 3:40.5 6 1:01:40.6 14.1 1:30.1 3 35:17.2 11:23 23:51.2 1:54:18.0
6 16 Nora Burns 31 7 13:18.5 53:12 7:58.9 5 52:15.5 16.7 2:15.6 7 40:11.4 12:58 25:33.3 1:56:00.0
7 17 Kristin Pitstick 26 2 11:29.5 45:56 3:15.7 7 1:04:53.4 13.4 1:41.4 5 38:46.7 12:30 29:40.1 2:00:06.9
Tri Clydesdale
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 1 Christopher Schell 30 1 8:21.8 33:24 1:35.8 3 39:28.0 22.0 1:01.4 1 24:26.9 7:53 1:14:53.9
2 2 Max McKibben 27 7 9:45.7 39:00 1:29.2 2 37:44.4 23.1 1:52.3 2 25:06.1 8:06 1:03.8 1:15:57.8
3 3 Paul Lentini 35 4 9:08.5 36:32 0:46.7 1 37:10.2 23.4 0:41.8 5 28:25.3 9:10 1:18.6 1:16:12.6
4 4 Andrew Dix 31 2 8:38.3 34:32 1:40.2 5 40:36.8 21.4 1:04.2 3 27:25.5 8:51 4:31.1 1:19:25.0
5 5 Scott Sommers 40 3 8:43.4 34:52 1:50.4 4 40:17.7 21.6 1:03.8 4 27:52.6 8:59 4:54.1 1:19:48.0
6 6 Frank Heselton 45 5 9:21.4 37:24 2:04.4 6 40:59.8 21.2 1:39.0 6 28:28.1 9:11 7:38.9 1:22:32.9
7 7 Stephen Zadiraka 45 10 10:35.1 42:20 2:33.9 7 45:35.1 19.1 0:35.5 8 30:16.2 9:46 14:42.0 1:29:35.9
8 9 Roman Kniahynyckyj 41 6 9:22.8 37:28 2:22.0 9 49:29.5 17.6 1:53.6 9 31:34.2 10:11 19:48.3 1:34:42.2
9 10 Tom Vickers 56 9 10:34.6 42:16 2:39.3 8 48:06.0 18.1 1:23.0 10 32:42.7 10:33 20:31.6 1:35:25.6
10 11 David Gatian 49 8 10:25.5 41:40 2:30.5 10 53:23.8 16.3 1:21.0 7 28:30.7 9:12 21:17.7 1:36:11.6
Triathlon Teams Male
Male 0-99
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 1 Galloway 0 1 9:15.8 37:00 0:42.4 1 37:40.2 23.1 0:31.9 1 21:10.2 6:50 1:09:20.6
2 2 Walcoff/haller 0 2 11:45.3 47:00 2:28.1 3 1:13:08.5 23:35 12:28.0 1:27:22.0
3 3 Ferner/ferner/ferner 0 3 14:37.3 58:28 1:01.5 2 41:15.1 21.1 1:13.2 2 51:04.4 16:28 34:17.7 1:49:11.6
Triathlon Teams Mixed
Mixed 0-99
Overall ----- Swim ----- T1 ----- Bike ----- T2 ----- Run ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Back Time
1 1 Stuckey/stuckey 0 1 7:56.2 31:44 2:02.1 1 40:59.9 21.2 0:57.6 2 31:28.8 10:09 8:30.8 1:23:24.7
2 2 Faulhaber/faulhaber/ 0 2 10:21.5 41:24 1:23.6 2 46:34.6 18.7 0:46.6 1 29:30.2 9:31 13:42.7 1:28:36.6