BURGETTSTOWN 5k

BURGETTSTOWN, PA

July 10, 2010


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

RUNNERS

         CLASS  
 PLACE   PLACE            FINISHER          TIME     PACE

    1      OpM  Heath Piper, 28            17:41    5:42
    2    1 M21  Theodore Huxtable, 26      18:08    5:51
    3    1 M17  Andrew Moore, 17           18:24    5:56
    4    1 M13  Stephen Hasis, 16          18:34    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

5 2 M21 Shane Hughes, 27 19:13 6:12 6 3 M21 Shane Gottschalk, 24 19:49 6:24 7 2 M13 Jonathan Walasik, 16 20:11 6:31 8 3 M13 Ryan Lerda, 14 20:16 6:32 9 2 M17 Garrett Greene, 18 20:45 6:42 10 4 M13 Colin McLaughlin, 15 20:52 6:44 11 OpW Kirsten McMicael, 13* 20:53 6:44 12 1 M40 Bob Pikelis, 58 21:13 6:51 13 1 W31 Jennifer McMichael, 39* 21:23 6:54 14 2 M40 Stush Sadowski, 51 21:28 6:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

15 1 JrM Sean McLaughlin, 12 21:55 7:04 16 3 M17 Stephen Koehler, 18 22:03 7:07 17 1 W21 Danielle Lucas, 24* 22:04 7:07 18 5 M13 Jose Gonzalez, 16 22:08 7:08 19 3 M40 Greg Chwala, 54 22:30 7:15 20 6 M13 Sam Barton, 15 22:33 7:16 21 4 M40 James Bush, 52 23:09 7:28 22 4 M17 Christopher Brucker, 17 23:27 7:34 23 2 W21 Roxanne Galdense, 27* 23:54 7:43 24 1 W13 Melissa Phillis, 16* 24:33 7:55 25 2 W31 Karishma Sheffield, 31* 24:43 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

26 7 M13 Ryan Johnson, 15 25:39 8:16 27 5 M40 Steven Cameron, 48 25:44 8:18 28 8 M13 Scott Ward, 15 25:56 8:22 29 6 M40 Jack Doyle, 57 26:08 8:26 30 3 W31 Leigh Enos, 36* 26:11 8:27 31 7 M40 Jim DeAngelis, 44 26:35 8:35 32 8 M40 Leo Olshwsky, 52 26:48 8:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

33 1 W17 Lauren Johnson, 17* 28:35 9:13 34 1 W40 Helene Salvadori, 52* 29:13 9:25 35 9 M40 Steven Gillis, 40 29:48 9:37 36 1 M31 Bill Robertson, 38 30:22 9:48 37 10 M40 Jeff Martinelli, 44 30:29 9:50 38 11 M40 Becky Miller, 45 30:39 9:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

39 12 M40 Andy Miller, 46 31:00 10:00 40 2 W13 Kristen Stone, 16* 32:16 10:25 41 13 M40 Raymond Stone, 47 34:00 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

42 4 W31 Melissa Davis, 33* 34:09 11:01 43 5 W31 Michelle Presutti, 33* 34:19 11:04 44 2 W17 Megan Lyons, 20* 34:59 11:17 45 14 M40 Ray Lounder, 65 36:40 11:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

46 2 JrM Austin Ryan, 9 37:11 12:00 47 1 JrW Jordan Fgillis, 8* 37:27 12:05 48 6 W31 Johnetta Cermak, 38* 37:37 12:08 49 2 W40 Kramer Dawn, 45* 39:03 12:36 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 2 finishers among Men Under 13 8 finishers among Men 13 - 16 4 finishers among Men 17 - 20 3 finishers among Men 21 - 30 1 finishers among Men 31 - 39 14 finishers among Men 40 & Up 1 finishers among Women Under 13 2 finishers among Women 13 - 16 2 finishers among Women 17 - 20 2 finishers among Women 21 - 30 6 finishers among Women 31 - 39 2 finishers among Women 40 & Up 34 male finishers 15 female finishers 49 total finishers RUNNERS CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M21 Heath Piper, 28 17:41 5:42 Open Women 11 1 W13 Kirsten McMicael, 13 20:53 6:44 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men Under 13 15 1 Sean McLaughlin, 12 21:55 7:04 46 2 Austin Ryan, 9 37:11 12:00 Men 13 - 16 4 1 Stephen Hasis, 16 18:34 5:59 7 2 Jonathan Walasik, 16 20:11 6:31 8 3 Ryan Lerda, 14 20:16 6:32 10 4 Colin McLaughlin, 15 20:52 6:44 18 5 Jose Gonzalez, 16 22:08 7:08 20 6 Sam Barton, 15 22:33 7:16 26 7 Ryan Johnson, 15 25:39 8:16 28 8 Scott Ward, 15 25:56 8:22 Men 17 - 20 3 1 Andrew Moore, 17 18:24 5:56 9 2 Garrett Greene, 18 20:45 6:42 16 3 Stephen Koehler, 18 22:03 7:07 22 4 Christopher Brucker, 17 23:27 7:34 Men 21 - 30 2 1 Theodore Huxtable, 26 18:08 5:51 5 2 Shane Hughes, 27 19:13 6:12 6 3 Shane Gottschalk, 24 19:49 6:24 Men 31 - 39 36 1 Bill Robertson, 38 30:22 9:48 Men 40 & Up 12 1 Bob Pikelis, 58 21:13 6:51 14 2 Stush Sadowski, 51 21:28 6:55 19 3 Greg Chwala, 54 22:30 7:15 21 4 James Bush, 52 23:09 7:28 27 5 Steven Cameron, 48 25:44 8:18 29 6 Jack Doyle, 57 26:08 8:26 31 7 Jim DeAngelis, 44 26:35 8:35 32 8 Leo Olshwsky, 52 26:48 8:39 35 9 Steven Gillis, 40 29:48 9:37 37 10 Jeff Martinelli, 44 30:29 9:50 38 11 Becky Miller, 45 30:39 9:53 39 12 Andy Miller, 46 31:00 10:00 41 13 Raymond Stone, 47 34:00 10:58 45 14 Ray Lounder, 65 36:40 11:50 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women Under 13 47 1 Jordan Fgillis, 8 37:27 12:05 Women 13 - 16 24 1 Melissa Phillis, 16 24:33 7:55 40 2 Kristen Stone, 16 32:16 10:25 Women 17 - 20 33 1 Lauren Johnson, 17 28:35 9:13 44 2 Megan Lyons, 20 34:59 11:17 Women 21 - 30 17 1 Danielle Lucas, 24 22:04 7:07 23 2 Roxanne Galdense, 27 23:54 7:43 Women 31 - 39 13 1 Jennifer McMichael, 39 21:23 6:54 25 2 Karishma Sheffield, 31 24:43 7:58 30 3 Leigh Enos, 36 26:11 8:27 42 4 Melissa Davis, 33 34:09 11:01 43 5 Michelle Presutti, 33 34:19 11:04 48 6 Johnetta Cermak, 38 37:37 12:08 Women 40 & Up 34 1 Helene Salvadori, 52 29:13 9:25 49 2 Kramer Dawn, 45 39:03 12:36 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE WALKERS 1 OpW Aleta Richmond, 60* 45:16 14:36 2 OpW Linda Lounder, 62* 46:02 14:51
Pace: 15:00 | 16:00 | Top

3 OpW Heidi Ryan, 32* 46:33 15:01 4 1 W40 Carol Chwala, 58* 48:55 15:47 5 2 W40 Jo Ann Ortitay, 46* 48:56 15:47 6 OpM John Ortitay, 50 48:57 15:47
Pace: 15:00 | 16:00 | Top

7 OpM Brad Fritch, 17 49:35 16:00 8 OpM Randy Jr. Strope, 30 49:41 16:02 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 2 finishers among Women 40 & Up 6 male finishers 2 female finishers 8 total finishers

Return to home page.