Y Not Tune Up 5k Race
Age Group Results
April 17, 2010
Results from The Big White Trailer - BigWhiteTrailer.com
Run
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Dreves Grove City PA 26 35 8 20:18.3 6:33/M
2 Patricia Henderson Titusville PA 41 43 13 22:15.8 7:11/M
3 Annie Zopf Wexford PA 105 22 14 22:25.7 7:14/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Henderson Titusville PA 40 47 1 16:35.4 5:21/M
2 Andrew Brosius Oil City PA 12 31 2 16:54.5 5:27/M
3 Ben English Sandy Lake PA 124 25 3 17:53.0 5:46/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Weismann Utica PA 93 42 32 25:54.4 8:21/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Ruth Seneca PA 120 49 5 18:46.8 6:03/M
Female 1 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paige Yoder Meadville PA 123 11 20 24:22.7 7:52/M
2 Mia McGlinn Meadville PA 122 12 27 25:36.9 8:15/M
3 Jessica Crawford Franklin PA 21 14 60 32:34.5 10:30/M
Male 1 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Liam Raehsler Clarion PA 70 13 10 21:01.6 6:47/M
2 Pj Winkler Franklin PA 98 14 29 25:47.7 8:19/M
3 Matthew Suetz Meadville PA 84 12 40 27:53.1 9:00/M
4 Joseph Thiry Harrisville PA 118 12 67 35:00.7 11:17/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicki Beers Titusville PA 5 18 30 25:48.2 8:19/M
2 Natilee Zdarko Titusville PA 104 16 31 25:52.7 8:21/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Peterson Franklin PA 65 17 4 18:27.6 5:57/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Garcia Franklin PA 32 26 35 26:29.5 8:33/M
2 Carmen Clifford Coraopolis PA 15 22 44 28:17.6 9:07/M
3 Megan Dodd Titusville PA 23 27 46 28:45.1 9:16/M
4 Caitlin Bicker Grove City PA 8 29 51 30:46.2 9:55/M
5 Kristen Peterson Cooperstown PA 62 29 56 31:55.9 10:18/M
6 Renee Eismont Polk PA 28 22 65 33:32.4 10:49/M
7 Crystal McIntire Grove City PA 52 27 72 37:38.8 12:08/M
8 Julie Simpson Franklin PA 81 27 73 37:40.6 12:09/M
9 Liz Hedrick Oil City PA 39 28 75 38:25.0 12:24/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hargenrader Coraopolis PA 37 28 11 21:17.4 6:52/M
2 Dave Mong Erie PA 57 24 77 44:37.1 14:24/M
3 David Gillingham Jr Pittsburgh PA 128 28 78 57:22.0 18:30/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Williams Pleasantville PA 96 34 26 25:30.2 8:14/M
2 Dawnielle Minch Grove City PA 56 36 28 25:39.8 8:16/M
3 Katherine Ewing Franklin PA 29 30 34 26:27.6 8:32/M
4 Ann Richar Oil City PA 72 36 36 26:38.0 8:35/M
5 Linda Hagg Franklin PA 36 38 37 26:51.8 8:40/M
6 Heather Lords Franklin PA 50 33 39 27:50.5 8:59/M
7 Inde Ruffing Seneca PA 74 30 41 27:55.1 9:00/M
8 Hope Thomas Franklin PA 88 30 42 28:01.8 9:02/M
9 Pamela Reinsel Oil City PA 71 31 47 29:09.3 9:24/M
10 Jennifer Grooms Slippery Rock PA 34 37 48 29:12.6 9:25/M
11 Jennifer Galey Franklin PA 31 39 49 29:17.5 9:27/M
12 Shannon Vinson Pleasantville PA 90 36 52 30:51.3 9:57/M
13 Heidi Siler Oil City PA 79 34 53 30:55.4 9:58/M
14 Sarah Irani Grove City PA 45 32 57 32:00.4 10:19/M
15 Debra Kent Jonesville MI 121 31 58 32:07.5 10:22/M
16 Kara Stover Grove City PA 83 34 59 32:13.3 10:24/M
17 Debbie Cogswell Polk PA 16 39 71 37:09.2 11:59/M
18 Jamey McLaughlin Titusville PA 53 30 74 37:54.4 12:14/M
19 Julie Drain Franklin PA 25 34 79 57:59.0 18:42/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Woolcock Oil City PA 127 37 7 20:17.9 6:33/M
2 Dan Prichard Titusville PA 112 35 19 24:21.6 7:51/M
3 Reggie Thomas Franklin PA 89 30 21 24:29.0 7:54/M
4 Terry Duck Seneca PA 27 39 24 25:00.8 8:04/M
5 Dane Shanjo Franklin PA 108 33 25 25:18.2 8:10/M
6 Brad Poling Hermitage PA 68 30 38 27:38.3 8:55/M
7 Adam Peterson Cooperstown PA 63 30 43 28:03.8 9:03/M
8 Joe Caralli Franklin PA 106 36 45 28:23.5 9:09/M
9 Matthew Drain Franklin PA 24 38 55 31:37.4 10:12/M
10 Matt Simpson Franklin PA 80 30 66 34:05.2 11:00/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Peterson Franklin PA 64 46 33 26:08.6 8:26/M
2 Tracy Zdarko Titusville PA 103 44 63 33:22.5 10:46/M
3 Laura Augustine Butler PA 2 40 64 33:31.7 10:49/M
4 Aj Terwilliger Grove City PA 87 43 69 35:46.9 11:32/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Sandrock Clintonville PA 75 46 6 18:48.2 6:04/M
2 Rick Peterson Franklin PA 66 46 9 20:21.0 6:34/M
3 Vince Paskie Franklin PA 61 44 23 24:52.2 8:01/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherrie Mazurek Butler PA 126 52 50 30:35.4 9:52/M
2 Susan Tassey Butler PA 86 55 62 33:20.1 10:45/M
3 Karen Johnson Franklin PA 46 55 76 40:14.4 12:59/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Siler Oil City PA 113 54 12 21:23.8 6:54/M
2 Ed May Oil City PA 119 52 16 23:18.5 7:31/M
3 Rodney Raehsler Clarion PA 69 51 17 23:55.7 7:43/M
4 Jim Horner Franklin PA 107 58 18 24:14.6 7:49/M
5 Charles Woods Polk PA 100 59 22 24:50.4 8:01/M
6 Randall Stachelrodt Franklin PA 109 51 54 31:34.3 10:11/M
7 Jack/johnathan Crawford Franklin PA 20 50 61 32:35.9 10:31/M
8 Peter Winkler Franklin PA 97 57 68 35:13.7 11:22/M
Female 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sonja Hunt Franklin PA 44 72 70 36:29.2 11:46/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard McClay Edinboro PA 110 62 15 23:07.3 7:27/M
Walk
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Wakefield Franklin PA 91 45 1 35:57.7 11:36/M
2 Vandy Shields Franklin PA 78 55 3 37:00.9 11:56/M
3 Megan Moser Slippery Rock PA 58 18 5 40:33.6 13:05/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Bell Oil City PA 6 64 2 36:32.1 11:47/M
2 Donald Cramer Franklin PA 19 46 4 37:11.8 12:00/M
3 Gary Suetz Meadville PA 85 50 7 41:06.3 13:15/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Pettit Polk PA 67 50 6 40:53.1 13:11/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Gillingham Pittsburgh PA 33 54 18 52:21.3 16:53/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Smith Franklin PA 82 25 11 46:40.3 15:03/M
2 Allysin Miller Guys Mills PA 54 24 12 46:56.0 15:08/M
3 Shannon Clark Utica PA 14 26 16 49:43.6 16:02/M
4 Leanne Howard Titusville PA 43 26 24 54:07.6 17:27/M
5 Karla Olsen Titusville PA 115 25 25 54:08.2 17:28/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Brochetti Grove City PA 11 35 9 44:53.9 14:29/M
2 Bridget Casteel Grove City PA 13 34 10 44:54.4 14:29/M
3 Kristin Keck Grove City PA 48 31 14 48:54.9 15:46/M
4 Roxanne Basham Grove City PA 4 35 15 48:57.7 15:47/M
5 Shellie Woods Emlenton PA 99 39 26 54:10.8 17:28/M
6 Tracy Dille Oil City PA 22 35 29 54:26.0 17:34/M
7 Jennifer Thiry Harrisville PA 117 35 31 55:39.1 17:57/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Hayden Prospect PA 38 44 13 48:26.9 15:37/M
2 Tina Moser Slippery Rock PA 59 43 17 50:03.3 16:09/M
3 Paula Grucza Emlenton PA 35 47 19 53:02.9 17:06/M
4 Chris Maxon Franklin PA 51 45 20 53:20.8 17:12/M
5 Julie Ruditis Franklin PA 73 42 22 53:22.3 17:13/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margie Baseler Polk PA 3 54 8 42:36.8 13:45/M
2 Connie Westfall Franklin PA 95 54 21 53:21.3 17:13/M
3 Patty Miller Mercer PA 55 52 23 53:24.8 17:14/M
4 Denise Brain Grove City PA 10 51 27 54:19.0 17:31/M
5 Genevive Logue Franklin PA 49 56 30 54:29.7 17:35/M
6 Tammy Wallace Harrisville PA 92 50 34 1:00:31.4 19:31/M
Female 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Weitzel Grove City PA 94 77 28 54:20.4 17:32/M
2 Elizabeth Ford Franklin PA 30 72 32 56:41.0 18:17/M
3 Beverly Seeker Emlenton PA 76 67 35 1:00:32.4 19:32/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Hoffman Franklin PA 42 65 33 56:42.3 18:17/M