SHANNOCK VALLEY BIKE RACE
RURAL VALLEY, PA
10.2 Miles (Mountain Bike)
July 24, 2004
CLASS
PLACE PLACE FINISHER TIME MPH
1 Brad Kriley, 31, Butler, PA 53:56 11.35
2 Shane Gouldthread, 16, Weedville, PA 53:56 11.35
3 Jim Sloane, 36, Cabot, PA 56:56 10.75
4 Mark Schneider, Slippery Rock, PA 58:01 10.55
5 Daryl Vettorj, Saxonburg, PA 58:13 10.51
6 Mark Schrecengost, Dubois, PA 59:54 10.22
7 Darrin Schwarz, Sarver, PA 1:00:14 10.16
8 1 Clayton Shaffer, 27, Kittanning, PA 1:00:32 10.11
9 2 Bread Bowser, 27, Worthington, PA 1:02:12 9.84
10 1 Dan Tack, 37, Butler, PA 1:03:10 9.69
11 3 Wayne Richards, 28, Timblin, PA 1:04:30 9.49
12 1 Josh Hepler, 24, Clarion, PA 1:04:51 9.44
13 1 Joel Fetterman, 47, Punxsutawney, PA 1:04:53 9.43
14 2 Steve Russell, 48, Butler, PA 1:05:41 9.32
15 3 Mark Brinker, 47, Grove City, PA 1:06:01 9.27
16 2 Eric Weiland, 39, Chicora, PA 1:06:50 9.16
17 3 Scott Holland, 35, Pittsburgh, PA 1:08:10 8.98
18 1 Don Day, 33, Bruin, PA 1:09:22 8.82
19 2 Matt Palilla, 22, Frederick, MD 1:10:15 8.71
20 Mark Cusler, Sandy Lake, PA 1:10:27 8.69
21 Greg Smathers, Clarion, PA 1:14:07 8.26
22 Mike Formaini, Erie, PA 1:14:42 8.19
23 4 Randy Peffer, 45, Punxsutawney, PA 1:16:01 8.05
24 1 Jim Bocz, 19, Homer City, PA 1:17:24 7.91
25 1 Joe Coccia, 41, Rural Valley, PA 1:17:25 7.91
26 Darby Neidig, Philadelphia, PA 1:17:30 7.90
27 4 Mike Seitam, 39, Kittanning, PA 1:18:07 7.84
28 Dennis Bearer, Kittanning, PA 1:19:50 7.67
29 1 Tyler Steffy, 15, N Bethlehem, PA 1:19:52 7.66
30 5 Azad Ali, 49, Butler, PA 1:20:12 7.63
31 2 Dan Nichol, 43, Butler, PA 1:20:51 7.57
32 5 Mark Dempster, 37, Freeport, PA 1:24:01 7.29
33 3 Jim Feudale, 44, Leechburg, PA 1:24:26 7.25
34 Shawn Elder, Grove City, PA 1:25:56 7.12
35 4 Brian Parker, 29, Chicora, PA 1:28:44 6.90
36 5 Brian Halsey, 25, Cochranton, PA 1:30:52 6.74
37 Tanya Kriley, 31*, Butler, PA 1:36:12 6.36
38 Barbara Fetterman, 45*, Punxsutawney, PA 1:51:12 5.50
39 6 Andy Hanchar, 36, Plum, PA 2:03:50 4.94
40 Tanna Steffy, 17*, N Bethlehem, PA 2:06:38 4.83
41 1 Kathy Spader, 48*, Punxsutawney, PA 2:19:10 4.40
42 John Colton, Rural Valley, PA 2:20:38 4.35
"*" indicates females
1 finishers among Men 15 & Under
1 finishers among Men 16 - 19
2 finishers among Men 20 - 24
5 finishers among Men 25 - 29
1 finishers among Men 30 - 34
6 finishers among Men 35 - 39
3 finishers among Men 40 - 44
5 finishers among Men 45 - 49
1 finishers among Women 45 - 49
38 male finishers
4 female finishers
42 total finishers
OVERALL
Open Men
1 1 Brad Kriley, 31, Butler, PA 53:56 11.35
2 2 Shane Gouldthread, 16, Weedville, PA 53:56 11.35
3 3 Jim Sloane, 36, Cabot, PA 56:56 10.75
Open Women
37 1 Tanya Kriley, 31, Butler, PA 1:36:12 6.36
38 2 Barbara Fetterman, 45, Punxsutawney, PA 1:51:12 5.50
40 3 Tanna Steffy, 17, N Bethlehem, PA 2:06:38 4.83
MEN
Men 15 & Under
29 1 Tyler Steffy, 15, N Bethlehem, PA 1:19:52 7.66
Men 16 - 19
24 1 Jim Bocz, 19, Homer City, PA 1:17:24 7.91
Men 20 - 24
12 1 Josh Hepler, 24, Clarion, PA 1:04:51 9.44
19 2 Matt Palilla, 22, Frederick, MD 1:10:15 8.71
Men 25 - 29
8 1 Clayton Shaffer, 27, Kittanning, PA 1:00:32 10.11
9 2 Bread Bowser, 27, Worthington, PA 1:02:12 9.84
11 3 Wayne Richards, 28, Timblin, PA 1:04:30 9.49
35 4 Brian Parker, 29, Chicora, PA 1:28:44 6.90
36 5 Brian Halsey, 25, Cochranton, PA 1:30:52 6.74
Men 30 - 34
18 1 Don Day, 33, Bruin, PA 1:09:22 8.82
Men 35 - 39
10 1 Dan Tack, 37, Butler, PA 1:03:10 9.69
16 2 Eric Weiland, 39, Chicora, PA 1:06:50 9.16
17 3 Scott Holland, 35, Pittsburgh, PA 1:08:10 8.98
27 4 Mike Seitam, 39, Kittanning, PA 1:18:07 7.84
32 5 Mark Dempster, 37, Freeport, PA 1:24:01 7.29
39 6 Andy Hanchar, 36, Plum, PA 2:03:50 4.94
Men 40 - 44
25 1 Joe Coccia, 41, Rural Valley, PA 1:17:25 7.91
31 2 Dan Nichol, 43, Butler, PA 1:20:51 7.57
33 3 Jim Feudale, 44, Leechburg, PA 1:24:26 7.25
Men 45 - 49
13 1 Joel Fetterman, 47, Punxsutawney, PA 1:04:53 9.43
14 2 Steve Russell, 48, Butler, PA 1:05:41 9.32
15 3 Mark Brinker, 47, Grove City, PA 1:06:01 9.27
23 4 Randy Peffer, 45, Punxsutawney, PA 1:16:01 8.05
30 5 Azad Ali, 49, Butler, PA 1:20:12 7.63
WOMEN
Women 45 - 49
41 1 Kathy Spader, 48, Punxsutawney, PA 2:19:10 4.40
HEAVYWEIGHT
1. Stallion
1 Mark Schneider, Slippery Rock, PA 58:01 10.55
2 Daryl Vettorj, Saxonburg, PA 58:13 10.51
3 Mark Schrecengost, Dubois, PA 59:54 10.22
8 Darby Neidig, Philadelphia, PA 1:17:30 7.90
9 Dennis Bearer, Kittanning, PA 1:19:50 7.67
2. Percheron
4 Darrin Schwarz, Sarver, PA 1:00:14 10.16
5 Mark Cusler, Sandy Lake, PA 1:10:27 8.69
6 Greg Smathers, Clarion, PA 1:14:07 8.26
7 Mike Formaini, Erie, PA 1:14:42 8.19
10 Shawn Elder, Grove City, PA 1:25:56 7.12
11 John Colton, Rural Valley, PA 2:20:38 4.35