APPLEFEST MOUNTAIN BIKE RACE
Franklin, PA
October 6, 1996
6 MILE RACE
PLACE FINISHER TIME MPH
1 Eric McBride, 21, Slippery Rock, PA 31:14 11.53
2 Adam Barbazzeni, 15, Weedville, PA 32:18 11.15
3 Mike Lopez, 22, Dubois, PA 34:34 10.42
4 Tom Detar, 40, Greensburg, PA 34:55 10.31
5 Adam Crawford, 14, Oil City, PA 35:43 10.08
6 John Saunders, 21, Dubois, PA 35:47 10.06
7 Ryan Borcz, 15, Prospect, PA 35:56 10.02
8 Jeremy Geer, 16, Reynoldsville, PA 36:20 9.91
9 Les Krug, 31, Johnsonburg, PA 36:21 9.90
10 David Plyler, 20, Titusville, PA 37:39 9.56
11 Brian Donlap, 21, Slippery Rock, PA 37:56 9.49
12 Bryan Brown, 23, Greensburg, PA 37:58 9.48
13 Jason Hollingsworth, 15, Shippenville, PA 38:20 9.39
14 Scott Murray, 15, Reynoldsville, PA 38:21 9.39
15 Michael Belknap, 23, Erie, PA 38:22 9.39
16 Larry McNutt, 43, Brockport, PA 38:54 9.26
17 Adam Coover, 14, North East, PA 38:56 9.25
18 Brady Kapp, 37, Venus, PA 40:16 8.94
19 Dan Wells, 14, Shippenville, PA 40:20 8.93
20 Ehren Knapp, 22, Erie, PA 40:46 8.83
21 Sam Bernik, 43, Waterford, PA 40:47 8.83
22 Dan Kaza, 16, Punxsutawney, PA 40:48 8.83
23 The Judge, 32, Dubois, PA 41:41 8.64
24 Ricky Smith, 13, Brockway, PA 42:02 8.57
25 Kevin Ankeny, 30, New Bethlehem, PA 42:06 8.55
26 Sam Aquillano, 14, Erie, PA 42:12 8.53
27 Aron Burchfield, 27, Slippery Rock, PA 42:14 8.53
28 Renea Gaus, 26*, Fombell, PA 42:24 8.49
29 T J. McLaughley, 14, Oil City, PA 42:25 8.49
30 Steven Aquillano, 12, Erie, PA 42:27 8.48
31 Dylan Connelly, 13, New Kensington, PA 42:27 8.48
32 Ken Benversti, 44, Franklin, PA 42:55 8.39
33 Tory Neil, 15, North East, PA 42:58 8.38
34 Josh Riddle, 15, Grove City, PA 43:18 8.31
35 Deb Bernik, 36*, Waterford, PA 43:53 8.20
36 Lana Erwin, 13*, Titusville, PA 44:29 8.09
37 George Nickerson, 49, Meadville, PA 44:40 8.06
38 Lee Curry, 36, Pittston, PA 45:19 7.95
39 Allen Yard, 29, Franklin, PA 46:27 7.75
40 Paul Reed, 38, Ridgway, PA 46:39 7.72
41 Travis Amsler, 24, Venus, PA 46:48 7.69
42 Justin Passifiume, 13, New Castle, PA 47:31 7.58
43 Bart Plyler, 15, Franklin, PA 47:39 7.56
44 Karen Petit, 39*, Akron, OH 48:21 7.45
45 David Dale, 51, Hermitage, PA 49:12 7.32
46 Ryan Schlosser, 14, Dubois, PA 49:14 7.31
47 Dan McAraw, 13, Waterford, PA 49:20 7.30
48 Roger Snyder, 39, Tionesta, PA 49:26 7.28
49 Brad Gould, 11, New Bethlehem, PA 51:02 7.06
50 Bill Peters, 45, Meadville, PA 51:25 7.00
51 Les Schlosser, 42, Dubois, PA 52:41 6.83
52 Tom Kennedy, 50, Sharon, PA 55:34 6.48
53 Denise Pisarchick, 41*, Brockway, PA 55:38 6.47
54 Susan Hilton, 45*, Franklin, PA 56:22 6.39
55 Corey Watson, 12, Grove City, PA 57:30 6.26
56 Scot Ohl, 28, Youngsville, PA 1:02:44 5.74
57 Sandra Zambory, 36*, Punxsutawney, PA 1:03:10 5.70
58 Mike McCann, 43, Franklin, PA 1:03:12 5.70
59 Mike Raybuck, 12, Dubois, PA 1:06:58 5.38
60 Matt McLaith, 8, Oil City, PA 1:07:09 5.36
61 Ralph McLaith, 39, Oil City, PA 1:07:10 5.36
62 Millie Clark, 42*, Throop, PA 1:07:38 5.32
63 T J. Moffitt, 15, Franklin, PA 1:10:15 5.13
25 finishers among Men 19 & Under
12 finishers among Men 20 - 29
8 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 & Up
1 finishers among Women 19 & Under
1 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
55 male finishers
8 female finishers
63 total finishers
12 MILE RACE
PLACE FINISHER TIME MPH
1 Gerry Pflug, 27, Grove City, PA 1:29:54 8.01
2 Bob Gaus, 30, Fombell, PA 1:31:14 7.89
3 Ernest Marenchin, 24, Hermitage, PA 1:31:31 7.87
4 Jamey McCalla, 26, Franklin, PA 1:32:41 7.77
5 Michael Maring, 37, Erie, PA 1:38:52 7.28
6 Justin Skarbek, 21, Slippery Rock, PA 1:39:01 7.27
7 Jeff Smith, 36, Franklin, PA 1:40:44 7.15
8 Stephen Hyde, 20, Union City, PA 1:43:51 6.93
9 Mark Hartmann, 35, Erie, PA 1:45:37 6.82
10 John Sims, 39, Venus, PA 1:45:43 6.81
11 Mike McAuley, 15, Oil City, PA 1:46:28 6.76
12 Thom Kneeland, 24, West Middlesex, PA 1:48:58 6.61
13 Mike McAraw, 18, Waterford, PA 1:51:02 6.49
14 Charles Aldemire, 20, Meadville, PA 1:51:19 6.47
15 Josh Arnold, 20, Warren, PA 1:54:09 6.31
16 Jim Mazza, 19, North East, PA 1:54:09 6.31
17 Brian Grisetti, 20, Slippery Rock, PA 1:55:04 6.26
18 Vince Heidt, 29, Fairview, PA 1:56:02 6.21
19 Adam Knight, 15, Shippenville, PA 1:56:06 6.20
20 Andy McAuley, 45, Oil City, PA 1:56:29 6.18
21 David Rust, 32, Meadville, PA 1:56:37 6.17
22 Lon Akerly, 37, Erie, PA 1:57:01 6.15
23 Randy Harris, 20, Erie, PA 1:57:02 6.15
24 Don Hoffman, 28, Ridgway, PA 1:57:19 6.14
25 Leonard Eakin, 15, Parker, PA 1:58:28 6.08
26 Bryan Prindle, 23, Edinboro, PA 1:59:44 6.01
27 Jeff Salter, 34, St Marys, PA 2:01:42 5.92
28 Daniel Schreiber, 36, St Marys, PA 2:01:48 5.91
29 Brent McNeil, 15, Clarion, PA 2:02:02 5.90
30 Tori Erwin, 35*, Titusville, PA 2:03:11 5.85
31 Edward Thompson, 26, Warren, PA 2:03:58 5.81
32 Michael Lober, 25, Erie, PA 2:04:53 5.77
33 Jay Church, 34, Warren, PA 2:05:39 5.73
34 Bryan McFarland, 22, Edinboro, PA 2:05:41 5.73
35 Rich Dahlgrin, 51, Aliquippa, PA 2:06:20 5.70
36 Joseph Daemling, 29, Sharon, PA 2:06:47 5.68
37 Dan Bowersox, 45, Oil City, PA 2:06:48 5.68
38 Jerry Seleni, 44, Sugar Grove, PA 2:06:51 5.68
39 Jeremy Gould, 14, New Bethlehem, PA 2:07:03 5.67
40 Steven Wells, 22, Meadville, PA 2:07:06 5.66
41 Merlin Lecker, 31, St Marys, PA 2:08:51 5.59
42 Donald Munger, 54, North East, PA 2:09:15 5.57
43 Eric Sarvey, 15, Brookville, PA 2:11:05 5.49
44 Rollie Brinker, 30, Evans City, PA 2:13:01 5.41
45 Alan Thomas, 39, Meadville, PA 2:13:03 5.41
46 David Dallas, 42, Titusville, PA 2:14:28 5.36
47 Chad Eberhart, 20, Slippery Rock, PA 2:15:40 5.31
48 William Reames, 23, Greenville, PA 2:15:42 5.31
49 Ed McQuiston, 25, New Castle, PA 2:15:47 5.30
50 Mike Reames, 20, Greenville, PA 2:16:49 5.26
51 Jeff Carullo, 14, McKean, PA 2:17:55 5.22
52 Eric Hilton, 15, Franklin, PA 2:18:06 5.21
53 John Vincent, 31, Franklin, PA 2:19:50 5.15
54 Brad Smith, 27, Dalton, PA 2:21:11 5.10
55 Nick Seleni, 17, Sugar Grove, PA 2:22:41 5.05
56 Dustin Rhoades, 16, Oil City, PA 2:24:53 4.97
57 George Zambory, 38, Punxsutawney, PA 2:25:35 4.95
58 Shawn Bell, 15, Mercer, PA 2:25:40 4.94
59 Victor Fuller, 25, Meadville, PA 2:25:41 4.94
60 Laura Russell, 27*, Oil City, PA 2:25:50 4.94
61 Michelle Bielanin, 32*, North East, PA 2:25:50 4.94
62 Kevin Culbertson, 41, Oil City, PA 2:27:38 4.88
63 Dan Lewis, 16, Warren, PA 2:29:14 4.82
64 Chris Kruljac, 22, Clarion, PA 2:29:55 4.80
65 Paul Dolensky, 30, Medina, OH 2:30:02 4.80
66 Randy Allen, 40, Akron, OH 2:33:30 4.69
67 Jim Holden, 56, Franklin, PA 2:33:34 4.69
68 Steve Rowan, 47, Brookville, PA 2:34:19 4.67
69 Chuck Kimball, 41, Grove City, PA 2:36:30 4.60
70 Greg Eakin, 27, Parker, PA 2:39:50 4.51
71 Ian Condon, 15, Franklin, PA 2:39:56 4.50
72 David Daugherty, 37, Oil City, PA 2:41:41 4.45
73 Ken Marino, 49, Pittsburgh, PA 2:41:43 4.45
74 David Dennis, 35, North East, PA 2:42:15 4.44
75 Larry Poliyak, 43, Rossiter, PA 2:42:16 4.44
76 Wanda McWilliams, 42*, Warren, PA 2:46:09 4.33
77 Chris Myers, 34, Edinboro, PA 2:49:31 4.25
78 Bob Weber, 45, Edinboro, PA 2:49:34 4.25
79 Dan Lee Prichard, 22, Oil City, PA 2:51:50 4.19
80 John Monnin, 34, Sharon, PA 2:52:57 4.16
81 Ed Askey, 28, Franklin, PA 3:07:37 3.84
82 George Pitcairn, 49, Pittsburgh, PA
15 finishers among Men 19 & Under
27 finishers among Men 20 - 29
20 finishers among Men 30 - 39
12 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 & Up
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
1 finishers among Women 40 - 49
78 male finishers
4 female finishers
82 total finishers
Home Page *** 1995 Race Results